Havadis53

Rize’de 8 yıldır aynı yerde ‘Sandalye pozu’ için bekliyor

Rize’de yaylalarda bulut denizi, salıncak pozundan sonra ‘Sandalye pozu’ revaçta. 2bin 392 rakımdaki Çağrankaya yaylasının zirvesine yerleştirilen sandalye 8 yıldır ziyaretçilerin fotoğraflarına konu oluyor.

Rize’de 8 yıldır aynı yerde ‘Sandalye pozu’ için bekliyor
298 views
04 Temmuz 2023 - 9:38

HABER:ARZU ERBAŞ

Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerle birlikte fotoğraf tutkunlarının da ilgi odağı olan Rize’de yaylalar misafirlerine görsel şölen sunuyor. Bulut denizi gibi doğal güzellikleri salıncak, kapı, kayık gibi malzemelerle destekleyerek fotoğrafçılara alternatifler sunulan yaylalarda ‘Sandalye pozu’ revaçta. Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Çağrankaya Yaylasında zirveye yerleştirilen sandalye hem yayla sakinlerinin hem de ziyaretçilerin fotoğraflarına konu oluyor. 2 bin 392 rakımlı yaylada yaklaşık 8 yıl önce telefon çeken tek yer olduğu için zirveye çıkanlar tarafından götürülen ve orada bırakılan sandalye ile aradan geçen yıllar içinde binlerce fotoğraf çektirildi. Zamanla aşınmasına rağmen anısı nedeniyle değiştirilmeyen sandalyeyle çekilen poza ilgi her geçen gün artıyor. Bulut denizi ile birlikte gün batımının muhteşem manzarasının sunulduğu zirvede kimi sadece sandalyeye fotoğraf çekerken kimisi ise sandalyeye oturarak o muhteşem manzarada kendinin de olmasını istiyor.

‘8 YILDIR YAZ KIŞ AYNI YERDE’

Çağrankaya Yaylası sakinlerinden İbrahim Coşkun fotoğraflara konu olan sandalyenin hanlar bölgesi denilen zirvede olduğunu belirterek “Yaylacıların buluşma, yeme içme ve eğlence için vazgeçilmezi olan Hanlar bölgesi birçok yakın ve uzak illerden ziyaretçileri kabul etmektedir. İnsanların seyir için vakit geçirdikleri bu yerde aynı zamanda telefonda iyi çektiği için; ufku seyrederken telefon konuşmaları daha bir heyecana dönüşüyor, fotoğraf çekimleri ve gönderileri başlıyor. Hancı dostumuz Demirali bey insanların oturup ufku seyre dalması için bir sandalye yerleştirmiş seyir alanına. Bu sandalye 8 senedir yaz kış aynı yerde bulunmaktadır. Kışın ürkütücü fırtınalarına ve kar örtüsüne yenilmemiş hala ayakta durmaktadır. Ancak ana iskeleti dışında pek bir şey kalmasa da oturup fotoğraf için poz vermeye mani değildir. 7/24 her hava koşulunda yerinde kalmayı başaran bu sandalye, artık o yaylaya gidipte fotoğraf çekilmeden dönülmeyen bir objeye dönüşmüş durumda” dedi.

 

timbir - birlik haber ajansi