Havadis53

Rize’de Engelsiz Spor Projesi etkinliklerine açılış programı ile start verildi

Rize’de Engelsiz Spor Projesi etkinliklerine açılış programı ile start verildi
269 views
02 Haziran 2021 - 22:15

Rize Engelsiz Yaşam Derneğinin Gençlik ve Spor Bakanlığının ” Gençlik projeleri destek programı” kapsamında desteklediği  Engelsiz Spor Projesi etkinlikleri’ne açılış programı ile start verildi.

Rize Cami Önü Mahallesi Engelsiz Yaşam Derneği çalışma ofisi ve kurs alanında yapılan açılış törenine Rize Protokolü,  Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, Rize Spor Yöneticileri ve engelli dernekleri temsilcileri katıldı.

Engelli çocuklar tarafından kurs alanında spor etkinlikleri eşliğinde yapılan açılış töreninde aynı zamanda çocuklara Çaykur Rizespor Kulübü tarafından Rizespor forması hediye edildi.
Rize Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Bülent Alan açılış programında yaptığı konuşmada projenin içeriği ile ilgili şu bilgileri verdi.  ‘’Bildiğiniz gibi engelli bireylerimiz spor yapabilme olanaklarının kısıtlı olması nedeniyle spor aktiviteleri ve bu aktivitelerin olanak sağladığı sosyal ortamlardan yeterince faydalanamıyorlar. Bu durum engelli bireylerin sağlık durumlarını olumsuz etkilemesinin yanı sıra psikolojik nedenlere bağlı olarak özgüven ve iletişim sorunlarına da yol açmaktadır. Projemizin esas amacı bu sorunların aşılmasına yardımcı olmak ve engelli bireylerin spor yapma hakkına dikkat çekmektir. Ayrıca sporun, engelli bireyler için de yaşamın doğal bir parçası olduğu algısını geliştirmek, engelli bireylerin maruz kaldığı  ayrımcılığın ortadan kalkmasına yardımcı olarak hayata aktif katılımalarını sağlayarak, diyalogları güçlendirerek sosyal uyum sağlanmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır. Bu proje ile daha geniş kitlelere ulaşmayı ve ülkemizde yaygınlaşmasına ön ayak olmayı yani rol model olmayı hedefliyoruz..

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından projemiz 2020 yılında onaylanmıştır. Ancak pandemi koşulları nedeniyle proje etkinliklerimize pandemi kurallarına uygun olanlarına yakın bir zamanda başlamış bulunuyoruz.Yaklaşık 10 aylık bir süreç içierisinde profesyonel eğitimcilerin gözetiminde engelli arkadaşlarımızla yüzme, kayak futbol ve salon sporları gibi  onlarca sayıda fiziksel spor aktiviteleri, satranç gibi çok sayıda zeka oyunu müsabakalrı, at binme, piknik gibi eğlenceli aktiviteler programladık. Bizlere bu projede destek olan tüm kurum ve kuruluşlara derneğimiz adına teşekkür ediyor etkinliklerimizin bir kısmına katılmanızı arzu ediyoruz.’’

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir