Havadis53

Rize’de “Hafız Olmak ve Hafızlığın Hakkını Vermek” konulu söyleşi yapıldı

Rize Hafızlar Derneği (RİHAD) koordinasyonunda, Rize Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Rize İmam Hatip Ortaokulu bünyesinde eğitimlerine devam eden Hafız öğrencilere yönelik “Hafız Olmak ve Hafızlığın Hakkını Vermek” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Rize’de “Hafız Olmak ve Hafızlığın Hakkını Vermek” konulu söyleşi yapıldı
163 views
09 Mart 2024 - 8:00

Rize Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapılan söyleşiye Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Taşpınar, Rize İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Eyüp Furtuna, Şube Müdürü Zekeriya Özdemir, Rize Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mustafa Kalender, Rize İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Zeki Kuvel, Rize Hafızlar Derneği Başkanı Mustekim Kaba, Rize İHH Başkanı Fatih Emiroğlu, Rihad Yönetim Kurulu üyeleri ve Genç Hafızlar katıldı.

Hafız Abdullah Karali’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Rize İmam Hatip Ortaokulu Müdürü ve Rihad Başkan Yardımcısı Zeki Kuvel’in “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” ve Dernek çalışmaları hakkında bilgi vermesiyle devam etti.

Rize İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Eyüp Furtuna ise günün anlam ve önemine binaen hafızlığın önemine dikkat çekerek hafız öğrencilere yönelik düzenlenen bu tür faaliyetlerin gerekliliğine vurgu yaparak Okul Müdürlerine ve Rize Hafızlar Derneğine teşekkür etti.

Akabinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Taşpınar tarafından “Hafız Olmak ve Hafızlığın Hakkını Vermek” konulu söyleşiye geçildi.

253 Hafız ve Hafız adayının katıldığı söyleşide konuşan Öğretim Üyesi Taşpınar, hafız ve hafız adaylarına tavsiyelerde ve uyarılarda bulundu.

Taşpınar, hafızlık meclislerinin en hayırlı meclislerden olduğunu ifade ederek, “Peygamber Efendimiz (s.a.s.); ‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir’ buyuruyor. En hayırlılar burada, Kur’an’ı öğrenenler burada, öğretenler burada, hafızlarımızın yakınları burada.” diye konuştu.

“Dünyanın her yerinde Kur’an, insanları aydınlatmaya devam edecektir”

Kur’an’ın insanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran bir hidayet rehberi ve hakikat kaynağı olduğuna işaret eden Taşpınar, “Rabbimiz Peygamber Efendimize (s.a.s.); ‘Kur’an’ı sana insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarasın diye indirdik’ buyuruyor. Dolayısıyla 14 asırdır dünyanın her yerindeki insanları nasıl aydınlatmışsa inşallah bundan sonra da dünyanın her yerinde Kur’an, insanları aydınlatmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

“Kur’an kendisine sarılanları hakka, hakikate, adalete yönlendirir”

Kur’an’ın insanlara en güzel ahlakı öğrettiğini ve her türlü aşırılıktan, azgınlıktan ve kötülükten sakındırdığını ifade eden Taşpınar, “Kalbi, aklı ve ruhu imar eden Kur’an, insanı en doğru yola iletir. Kur’an kendisine sarılanları hakka, hakikate, ilme, irfana, edebe, hikmete, adalete yönlendirir, sevgiyi, saygıyı, merhameti, ahde vefayı öğretir.” şeklinde konuştu.

“Kur’an-ı Kerim insanları ve toplulukları yücelten bir kitaptır”

Taşpınar, yeryüzünde iyiliğin hakim olması, kötülüğün ortadan kalkması için Kur’an’a sarıldıklarını dile getirerek, “Kur’an-ı Kerim insanları ve toplulukları yücelten bir kitaptır. Nice topluluklar bu Kitaba ve onun gösterdiği ilkelere sarılarak yücelmiştir. Tarih de şahittir ki herkes Kur’an-ı Kerim’den Kur’an’a hizmet ettiği kadar istifade eder. Ona değer verenin kıymeti, verdiği değere göre artar ya da azalır. Kur’an’a yapılan hizmet asla karşılıksız kalmayacaktır.” dedi.

“Hafızlık, insanın bu dünyada erişebileceği en büyük nimettir”

Hafız olmanın son derece şerefli bir paye olduğunu ifade eden Taşpınar, “Bunun için büyük özverili çalışmalarıyla hâfız yetiştiren kurumlarımız, yetiştirdikleri hafızların hıfzlarını en sağlam şekilde muhafaza etmeleri ve hafızlıklarını Kur’ân’a hizmet yolunda en güzel şekilde değerlendirmeleri için yönlendirici çalışmalar yapmalıdırlar. Kaldı ki Kur’ân’a karşı sorumluluğumuz yalnızca onu yüzünden okumak yahut ezberlemek değildir. Onu doğru bir şekilde anlamak ve gereklerini yaşamak mü’minler olarak hepimizin üzerine düşen bir görevdir. O halde hâfızlık rütbesine tâlip olan bu ruhla bu rütbeye tâlip olsun, bu rütbenin hakkını versin, hıfzını korusun, çalışanlar da ancak bunun için çalışsın. O halde gücümüz yettiğince Kur’ân ile olalım, onun nurlu mesajlarıyla dolalım, onun rehberliğinde bir hayâtın adamı olalım ki, o gün onunla el ele tutuşup cennete konalım.” dedi.

Dünyada Kur’an-ı Kerim’e olan ilginin her geçen gün arttığına işaret eden Taşpınar, bu alanda insanlığa hizmet veren, örnek olan bütün Müslümanlara teşekkürlerini iletti.

Kur’an-ı Kerim’in ilk hafızı Hz. Peygamber’den günümüze 14 asırlık Hafızlık zincirinin halkası olmakla şereflenen salondaki tüm hafızları selamlayarak konuşmasına başlayan Rize Hafızlar Derneği (Rihad) Başkanı Mustekim Kaba ise, “Rize Hafızlar Derneğinin amacının, Kur’ân-ı Kerimi öğrenen, öğreten, muhtevasına vakıf olmaya çalışan, bu minvalde hafızlık yapan gençlerin yaşadığı topraklara daha duyarlı, ümmet bilinci yüksek, hedefleri büyük, öz güven sahibi ve çevresine güzel örnek olabilen gençler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktır.” dedi.

Program plaket ve hediye takdiminin ardından toplu hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Haberin Fotoğrafları İçin Tıklayın;

https://rihad.org.tr/haber/rize-de-hafiz-olmak-ve-hafizligin-hakkini-vermek-konulu-soylesi-yapildi

 

timbir - birlik haber ajansi