Havadis53

Rize’de Hastayı Uyutmadan Karotis Endarterektomi Ameliyatı Yapıldı

Rize Devlet Hastanesi’nde ilk kez bir hastayı uyutmadan Karotis Endarterektomi (şah damarı ameliyatı) yapıldı.

Rize’de Hastayı Uyutmadan Karotis Endarterektomi Ameliyatı Yapıldı
328 views
16 Ağustos 2023 - 9:00

Rize Devlet Hastanesinde ilk kez yapılan bir ameliyat türü olan, uyanık hastaya Cervikal Kök Blok anestezi altında Karotis Endarterektomi (şah damarı ameliyatı) yapıldı.

Bu ameliyat, uyutularak yapılan ameliyatlardan farklı olarak daha az riskli, hasta ile diyalog şeklinde bir operasyon olması sebebiyle öne çıkmaktadır. Karotis Endarterektomi ameliyatı daha çok yaşlı kişilere yapılmakta, uyutularak anestezinin daha riskli olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

 

Karotis Endarterektomi (şah damarı ameliyatı) olan 67 yaşındaki Orhan Kurtoğlu, “Ameliyat esnasında doktorlarımın motive edici konuşmaları ile rahatladım, ameliyatım ağrısız geçti, yürüyerek evime gidebilirim. İlgileri ve alakalarından dolayı ameliyatı gerçekleştiren doktorlarıma, benimle ilgilenen ameliyathane ve servis hemşirelerine, hastane çalışanlarına çok teşekkür ederim” dedi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden teşekkür ve başarı mesajı

”Bu operasyonu gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı ve aynı zamanda hastane Başhekimimiz Dr. Öğr. Üyesi Şaban Ergene’ye, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Emre Karagöz ile emeği geçen tüm KVC hemşirelerine, anestezi ekibine ve hastane çalışanlarına teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.”

timbir - birlik haber ajansi