Havadis53

Rize’de ilk ! Hasta uyutulmadı, şah damarı ameliyatı yapıldı

Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalp damar cerrahları bir ilke imza atarak 81 yaşındaki hastaya genel anestezi vermeden şah damarı ameliyatı yaptı.

Rize’de ilk ! Hasta uyutulmadı, şah damarı ameliyatı yapıldı
261 views
27 Temmuz 2023 - 10:00

HABER: ARZU ERBAŞ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptıkları başarılı ameliyatlarla isimlerinden söz ettiren kalp damar cerrahları Doç. Dr. Sedat Ozan Karakişi, Op. Dr. Hakan Karamustafa ve Op. Dr. Hüsniye Sarıyıldız bu kez bir ilke attı. 81 yaşındaki hastaya genel anestezi vermeden şah damarı ameliyatı yapıldı. Beyne giden iki şah damarında daralma tespit edilen 81 yaşındaki kadın hasta, daha önce kalp ameliyatı olması ve kronik hastalıkları bulunması nedeniyle risk grubunda olduğu için genel anesteziye alınmadı. Anestezi kliniği tarafından hastaya rejyonel anestezi (servikal superficial anestezi) işlemi uygulandı. Anestezi doktorları Şule Batçık ve Merve Aydemir özel bir teknikle sadece ameliyat bölgesine ilaç vererek hastanın ağrı duymasını engelledi. 1,5 saat süren operasyon boyunca hasta ile konuşularak şah damarına boyun bölgesinde müdahale gerçekleştirildi. Ameliyat başarıyla tamamlandı.

‘HASTA İLE İLETİŞİM HALİNDE AMELİYATI TAMAMLADIK’

Kalp Damar Cerrahı Doç.Dr. Sedat Ozan Karakişi Rize’de ilk kez hastayı uyutmadan şah damarına müdahale edildiğini belirterek “Hasta 81 yaşındaydı, 12 yıl önce kalp ameliyatı geçirmiş, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu mevcuttu. Şikayetleri nedeniyle yapılan tetkiklerde her iki şah damarında daralma tespit edildi ve operasyon planlandı. Yaşlı olduğu için ve genel anestezi alması yüksek riskli olduğu için hasta uyutulmadan iletişim halinde iken ameliyatı gerçekleştirildi ve yaklaşık 1.5 saat sürdü. Anestezi hekimlerince özel bir teknikle sadece o bölgeye ilaç verilerek hastanın ağrı duyması engellendi ve konforlu bir şekilde ameliyatı tamamlandı. Rize’de bu tür ameliyatların artık çok rahatlıkla yapılıyor olmasının gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

timbir - birlik haber ajansi