Havadis53

RİZE’DE İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI ŞEVKET YARDIMCI İLKOKULUNDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

RİZE’DE İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI ŞEVKET YARDIMCI İLKOKULUNDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
677 views
15 Eylül 2021 - 8:23

Rize İl Milli Eğitim Müdürü Engin EMEN, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlama etkinlikleri çerçevesinde Şevket Yardımcı İlkokulunda düzenlenen programa katıldı.

Programda Müdür Emen’e  İl Millli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet GÜRBÜZ ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Eşref YAVAŞİ de eşlik etti.

Şevket Yardımcı İlkokulunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başladı.

Programda konuşan İl Mill Eğitim Müdürü Engin EMEN: 

“Kıymetli Mesai Arkadaşlarım,Sevgili Öğrencilerimiz,

Bugün yaklaşık 180 iş günü sürecek olan 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının açılış törenine hoş geldiniz diyor, sizleri saygı, sevgi ve muhabbetlerimle selamlıyorum.

Eğitim, bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç, bir memleket meselesidir. Türk Eğitim sistemimiz; tüm vatandaşlarımızı; Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarından biri olan “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin, dengeli ve düzgün bir karaktere sahip olmasını, aynı zamanda iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi” görevini üstlenmiştir.

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.” Bu düşünceden yola çıkarak, Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 hedefleri ve 2053, 2071 vizyonuyla buluşturacak olan temel unsur da yine eğitimdir. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.

Değerli Öğretmenlerim,

Sizler katığı fedakarlık, suyu özveri olan bir mesleğin sahiplerisiniz. Ailerinden kopup gölgenize sığınan yavrular için birer güvenli limansınız. Sizler size emanet edilenleri ilmik ilmik işleyensiniz. Sizler eğitimin yükünü omuzlarında en çok taşıyansınız. Bu anlamda sizler bizim için çok ama çok değerlisiniz. Bu eğitim öğretim yılında da sizlere sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum.

Sevgili Öğrencilerim,

Halk ozanımız Âşık Veysel bir şiirinde okulun önemini dile getirirken şöyle diyor: Dünyanın en zengin aklını gördüm.

Sermayesini sordum,

Dedi ki: Oku!

Sizlerin de gözlerinde, okula başlamanın heyecanını, sevincini, ışıltısını görüyor, bu ışıltıyı hiç kaybetmemenizi diliyorum. Okul, sizin ikinci eviniz; öğretmen ve arkadaşlarınız ise ikinci ailenizdir. Bu yeni eğitim ve öğretim yılında da arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle hep birlikte çok güzel bir yıl geçirmenizi ve derslerinizde başarılı olmanızı diliyorum.

Sevgili çocuklarım,

Malumunuz zor bir süreçten geçtik. Sizleri okulunuzu öğretmenlerinizi, bizler de sizleri çok özledik. Yeniden birbirimizden ayrı düşmemek için sizlerden öğretmenlerinizin uyarılarına son derece önem vermenizi, sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmenizi istiyorum. Bizler sizler için her türlü önlemi aldık ve sizleri sağlıklı,güvenli okullara kavuşturduk. Bizler üzerimize düşeni yaptık, şimdi sıra sizlerde. Hadi hep birlikte bu salgını yenelim ve araya yeni hasretler eklemeyelim.

Saygıdeğer Velilerimiz,

Bugün, çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Mevlana’nın dediği gibi:”Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir.” sizlerle bizlerin paylaştığı aynı duygu çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamaktır. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin de desteklerinizi yanımızda görmekten mutluluk duyarız.

Kıymetli Mesai Arkadaşlarım,

Bugün, Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak resmi 288, özel 46 toplamda 334 okulumuzda,5000 öğretmenimiz ve 56.591 öğrencimiz ile 3541 derslikte ders başı yapmış bulunmaktayız. Tüm camiamızın katkılarıyla, yaklaşık iki ay önce ilimizde yaşanan sel felaketi neticesinde zarar gören okullarımızda gerekli güvenlik önlemleri alınmış, yaz dönemi boyunca okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmış, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. 12 ilçemizde, öğrencilerimizin ders kitapları, devletimizin imkânları sayesinde eksiksiz bir şekilde masalarının üzerine konulmuştur. Bu süreçte mesai mefhumu gözetmeden çalışan  mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerimle konuşmama son verirken 2021-2022 eğitim öğretim yılının Rizemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor saygılarımı sunuyorum. İlköğretim Haftası kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Programda konuşan Okul Müdürü:Hacı Ali ÖZTÜRK ise “Geleceğin teminatı sevgili çocuklarımıza ilk cansuyu olarak eğitim vermeye başlayacağımız için çok mutluyuz.

Sevgili öğrenciler sizler bizelere ailelerinizin emanetisiniz. Sizleri anne ve babanız kadar sevecek öğretmenlerinizin sıcacık yüreklerine hoş geldiniz. Sizlerin eğitimi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan hep birlikte gayret edeceğiz.

Değerli öğretmenlerim,

öğrencilerin önce yüreğine sonra aklına dokunan eğitimciler olarak onları ilmik ilmik işleyeceksiniz. Bu görevinizde hepinize başarılar diliyorum.

Değerli Velilermiz,

bizlere emanet ettiğiniz yavrularımızın sorumluluğunu omuzlarımızda,yüreğimizde hissediyoruz. Sizlerin de desteği ile yürüyeceğimiz bu yolda bu ilk günün huzurlu ve başarılı nice yılların müjdecisi olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Program öğrencilerin hazırladıkları etkinliklerle sona erdi.

timbir - birlik haber ajansi