Havadis53

Rize’de Mesleki Teknik Eğitim ve Sanayi İş Birliği Toplantısı Yapıldı

Rize’de Mesleki Teknik Eğitim ve Sanayi İş Birliği Toplantısı Yapıldı
256 views
15 Aralık 2021 - 14:23

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin sanayi işletmelerine yönlendirilerek alanda yapılacak uygulamalı eğitim ile birlikte mesleklerini daha iyi öğrenmelerini sağlanması konulu toplantı gerçekleştirildi.

Vali Kemal Çeber başkanlığında valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Milli Eğitim Müdürü Engin Emen ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Toplantıda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ilgili sunum yapıldı. Rize’de eğitim veren meslek liseleri değerlendirilerek, sektörün arzuladığı nitelikte işgücüne sahip öğrencilerin yetiştirilmesi için yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi. Öğrencilerin liselerdeki eğitimlerinin yanı sıra sanayide uygulamalı olarak mesleklerini öğrenmeleri ve profesyonel olarak yetişmelerinin hedeflendiği belirterek bu kapsamda yapılacak çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Mesleki eğitimin önemine değinilerek bu alanda yetiştirilecek kalifiye iş gücünün hem ilimiz ekonomisine hemde ülke ekonomisine katkıları görüşüldü.

Vali Kemal Çeber, toplantıda nitelikli iş gücünün öneminde değinerek, “Günümüz rekabet koşullarına baktığımız zaman işletmelerin varlığını sürdürebilmesi ve piyasalarda rekabet edebilmesinin en önemli unsurlarından bir tanesi nitelikli iş gücüdür. Nitelikli iş gücü, sermaye kadar önemlidir. Sadece fiziki koşulları değil, üretim-imalat yapacağınız alandaki iş gücü potansiyeli de önemli bir faktördür. Bu anlamda mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızın nitelikli ara eleman yetiştirmede etkin olmasını önemsiyoruz. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrencilerimiz işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklerde yetişmelerini arzuluyoruz.

Bu nedenle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin sanayide uygulamalı bir şekilde mesleklerini öğrenmesini ve profesyonel birer meslek erbabı olarak yetişmelerini sağlamak istiyoruz. Öğrencilerimiz sanayilerde pratik olarak daha fazla tecrübeye sahip olacaklarından verimliliklerinin artacağını düşünüyoruz. Amacımız Meslek Liselerinde yetişen öğrencilerimizin işinin ehli profesyonel alanında uzman birer meslek temsilcisi olmasıdır. Biz, sektörlerinde eğitimin içinde olmasını istiyoruz. Bu sayede hem bu okullardan yetişen öğrencilerimiz daha rahat iş bulabilecekler hem de iş verenler kalifiyeli ve profesyonel eleman ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilecekler” dedi.

 

timbir - birlik haber ajansi