Havadis53

Rize’de okul bahçesi heyelan yüzünden çöktü

Rize’de okul bahçesi heyelan yüzünden çöktü
367 views
10 Ağustos 2021 - 9:45

Rize’de etkili olan sağanak yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda okul bahçesi ve yolu koptu.

Rize’de ve ilçelerinde gün boyu aralıklarla etkili olan sağanak yağış beraberinde sel ve heyelanları getirdi.

Yaşanan yağış nedeniyle birçok ilçe ve köylerde yollar sular altında kalırken, tarım arazilerinde heyelanlar meydana geldi. Rize İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada il genelinde 35 farklı heyelan meydana geldiği belirtilerek, “İkizdere ilçemizde 15, Merkez ilçemizde 8, Çayeli ilçemizde 6, Güneysu ilçemizde 4 ve Kalkandere ilçemizde 2 bölgedeki heyelanlara müdahale edildi.” denildi.

Çayeli ilçesi Limanköy Mahallesi’nde çay toplarken Kurtes Deresi’nin taşması sonucu meydana gelen heyelanda karayolunun ulaşıma kapanmasıyla Kenan (19), Havva (14), Esra (19) ve Yağmur Kethüda kardeşler (20) ile Muhammet Karabela (16) ve Esra Köse (30), çay bahçesinde mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşlar bölgeye sevk edilen AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.
Kalkandere ilçesine bağlı Soğuksu köyünde de derenin taşması sonucu Nuran (56) ve Fatma Aycibin (85) çay bahçesinde mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşlar AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.Öte yandan Rize Merkeze bağlı Elmalı köyünde de köy okulu binasının yamaç arazideki bahçesi ile okul yolu heyelan sonucu çöktü. Çökme sonucu bahçenin büyük bir bölümü yok oldu.

timbir - birlik haber ajansi