Havadis53

Rize’de “Tarihte ve Günümüzde Kudüs” konferansı düzenlendi

Rize Hafızlar Derneği (RİHAD) tarafından düzenlenen ve Tarihçi – İmam Hatip Mahmut Selmani Sarı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Tarihte ve Günümüzde Kudüs” başlıklı konferans, 13 Ekim 2023 Cuma günü Rize İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Rize’de “Tarihte ve Günümüzde Kudüs” konferansı düzenlendi
297 views
14 Ekim 2023 - 18:00

Rize İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonu’nda gerçekleşen Konferansa, Rize Hafızlar Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, okul idarecileri, hafızlık hazırlık öğrencileri ile hafız öğrencilerimiz ve vatandaşlar katıldı.

Program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Rize İmam Hatip Ortaokulu Müdürümüz Zeki Kuvel, yaptığı selamlama konuşmasında İslam’ın şiarlarından olan Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın önemine dikkat çekerek her bir Müslümana düşen sorumlulukların bulunduğunu belirtti.

Rize Hafızlar Derneği Başkanı Mustekim Kaba, Kudüs meselesine söylemlerle sahip çıkıldığı gibi maddi ve manevi olarak eylemlerle de destek olunması gerektiğini belirtti. Müslümanım diyen herkesin Kudüs için yapabilecek bir şeyinin olduğunu söyleyen Kaba, Kudüs ve Gazze özelinde farkındalık oluşturmak için yapmış oldukları etkinliğe katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Ardından konferansa geçildi. İmam Hatip Mahmut Selmani Sarı, teşekkür ve dua ile başladığı konuşmasının ilk kısmında Kudüs ve Aksa’nın değerinden bahsetti. Ardından tarihten bugüne Kudüs’teki durumu kısaca özetleyen Sarı, Kudüs’ün genel yapısına, geçmişten günümüze bölgede yaşanan siyasi ve sosyal olayların İslam ve Türk coğrafyasına etkilerinden bahsederek konferansını sürdürdü.

Hz. Peygamberin tavrı, Hz. Ömer’in tavrı Salahaddin-i Eyyubi’nin tavrı, Yavuz Sultan Selim’in tavrı, bizim tavrımız diyen Sarı, Kudüs’ün Yahudiler için önemine değinerek, Hz.Davud’un muhteşem krallığının başkenti oluşu, Ahit sandığının bu şehirde olması, Tevrat’ın bu şehirde olması (Kaybolan Tevrat rulolarının bulunması), Mabedin, -Süleyman Mabedinin- (Mabedi Hz. Süleyman inşa ediyor) Beytul Makdis’in bu şehirde olması. Babil sürgünü sonrası ilahi olmalılar. Diaspora Yahudilerinin temel özlemi, Tüm insanlığı köle kılacak, kurt ile kuzuyu yan yana yaşatacakları yeni Kudüs’ün Dünya’nın, Siyonizmin (Siyon dağının) başkenti oluşu, Ana yurda özlem odağı dedi.

Türkiye’nin her bir yerinde eylemlerde, protestolarla elimizle düzeltemediğimiz şeyi dilimizle düzeltmek için, kalbimizle buğz etmek için duruşumuzu, şeklimizi, rengimizi Allah katında ve kul katında göstermek için bu etkinlikte bu tür programlar düzenleniyor. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür eden Sarı, Kudüs davası konusunda Müslümanlara düşen vazifeleri hatırlatarak konuşmasını sonlandırdı.

timbir - birlik haber ajansi