Havadis53

Rize’de yeni restore edilen tarihi cami yangında kullanılamaz hale geldi

Rize’nin Pazar İlçesinde yıldırım düştüğü iddia edilen Akmescit köyünde bulunan Akmescit Aranaş Cami çıkan yangında kullanılmaz hale geldi. Caminin yanarak kullanılamaz hale gelmesi köy sakinlerini üzdü.

Rize’de yeni restore edilen tarihi cami yangında kullanılamaz hale geldi
495 views
13 Ocak 2024 - 20:22

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU

Alınan bilgiye göre, dün gece 03.00 saatlerinde etkili olan sağanak yağışın ardından yıldırım düşmesi sonucu çıktığı tahmin edilen yangında alevler yükselmeye başladı. Alevlerin yükseldiğini gören vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi.

Çıkan yangında, çatısı yıkılan cami tamamen kullanılamaz hale gelirken büyük maddi hasar olduğu öğrenildi. Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Cami kısa süre önce, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden ibadete hazır hale getirilmişti. 2 Milyon 400 Bin TL bedel ile ihale edilen söz konusu caminin restorasyon çalışmaları 1 yıllık süreçte tamamlanırken, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmış olan restorasyon projesi kapsamında, söz konusu camide; dış cephe duvarlarının mekanik temizlemesi, orijinal taşlarının ortaya çıkartılarak derzlerinin yapılması, minber, vaaz kürsüsü, son cemaat alanı, ahşap yapıların onarımı, mihrabın onarımı, kalem işi süslemeler ortaya çıkartılarak ilk dönem haline döndürülmesi, elektrik ve yangın tesisatı, paratoner sistemi, ısıtma ve ses sistemi, halı yenileme, çevre düzenlemesi ve şadırvan imalatları tamamlanmıştı.

Kaymakam Akın, yangından zarar gören camide incelemelerde bulundu

Pazar İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, Akmescit köyündeki Aranaş camide dün gece meydana gelen yangın sonrası camide oluşan hasarı yerinde inceledi.

Kaymakam Akın’ın incelemelerine, Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Maksut Bursa, Köy Muhtarı Dursun Biber ve köylüler de iştirak etti.

Kaymakam Mustafa Akın olay yerinde yaptığı açıklamada, ‘’İl özel idaremiz tarafından daha yeni tadilatı tamamlanmış olan camimizde, geceleyin ilçemizde şimşek düşme vakaları olmuştu. Camimizin hemen yanındaki komşumuz, amcamızın da anlattığı bilgilere göre gürültülü bir şekilde şimşek düştüğü yönünde komşularımızın beyanları var. İtfaiyeden arkadaşlarımız geceleyin gelip buraya müdahale ettiler. Yangını söndürdüler ama tabiki tarihi camii ahşap olduğu için, ahşap kısımlarla ilgili yanma gerçekleşmiş oldu. Teknik inlemelerin raporlarını itfaiyedeki arkadaşlarımız tamamladıktan sonra kesin yangının ortaya çıkış nedeni belli olacak. Bütün Pazar’ımıza, Rize’mize geçmiş olsun.’’ dedi

Cami’nin tadilatının yeni bittiğini belirten Akın, ‘’ Camimiz çokta güzel olmuştu. Bütün Rize’den etraftaki insanlar, camiyi görmek için heyecanla bekliyordu. Çünkü basında da yer almıştı Cami’nin restorasyon işlemlerinin tamamlandığı ile ilgili. Heyecan oluşmuştu bölgemizde inşallah devletimiz büyük, tekrardan camimizi eski haline dönüştürmek için gerekli çalışmaları gerçekleştirecek. Hepimize geçmiş olsun.’’ diye konuştu

Gece saat 03.30’da yangından haberi olduğunu ifade eden Akmescit Köyü Muhtarı Dursun Biber yaptığı konuşmada, ‘’Ben geldiğim zaman itfaiye hemen benimle geldi zaten. Ben geldiğim zaman çatı düşmüştü, güzel bir cami yapmıştı devlet, Allah razı olsun. Ama böylede bir olay başımıza geldi, gece büyük bir patlama oldu, büyük bir yıldırım düştü muhtemelen. Güzel bir açılış yapacaktık yetkilileri çağırıp burada güzel bir havayı bekliyorduk, güzel bir havada ikramlarımız olacaktı güzel bir açılış yapacaktık ama yapamadık nasip demek değilmiş.’’ dedi

Haberin Videosu;

Akmescit Camii’nin tarihçesi

Kare ebat şeklinde, geleneksel taş ve ahşap mimarisiyle inşa edilen tarihi caminin, Miladi 1880-1885 yılları arasında Tevfik Efendi (Telatar) tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Cami, dönemin taş ve ahşap ustalarının el emeği ve titiz işçiliği ile yapılmış, taş ve ahşabın mükemmel uyumunun nadide örneklerinden birini sergilemektedir.  Harim beden duvarlarındaki beyaz zemin üzerine sarı, mavi, kırmızı, siyah ve yeşil renkte olan kalem işi sanatsal süslemeler, genelde bitkisel objeler şeklindedir. Namaz kılınan harim katının altında eskiden medrese olarak kullanılan bir alan bulunmaktadır. Akmescit Camii, korunması gereken kültür varlığı olarak 2011 yılında tescil edilmiş olup Aranaş Camii olarak da bilinmektedir.

timbir - birlik haber ajansi