Havadis53

Rize’deki okul servisi kazasında büyük ihmal!

Rize’de 1 kişinin öldüğü ve 13 kişinin yaralandığı okul servisi kazasıyla ilgili konuşan Rize Barosu Başkanı Avukat Ümit Peçe, “Bu kadar geliyorum denilen kazaya kayıtsız kalan bir kurumun, amirinin, müdürünün, her kim ise hesap vermesinin kanaatindeyim.” dedi.

Rize’deki okul servisi kazasında büyük ihmal!
377 views
09 Mart 2022 - 10:19

Tv53 Youtube Kanalında 53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak’ın sunduğu Gündem Rize programına konuk olan Rize Barosu Başkanı Avukat Ümit Peçe, önceki gün sabah saatlerinde okul servisinin tıra çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasının göz göre göre geldiğini söyledi.

Her kim ise hesap vermeli!

Kaza yapan servis şoförüyle ilgili 2021 yılının Aralık ayı içinde veliler tarafından Rize Valiliği’ne şikayet dilekçesinin sunulduğunu ve defalarca da veliler tarafından sözlü şikayet edilmesine rağmen servis şoförüyle ilgili işlem başlatılmadığını belirten Peçe, “Velilerin saatler konusunda problemler çıktığını, çocukların çok erken okullara götürüldüğünü, orada saatlerce okulun kapısında beklediğini, okul çıkışı yaklaşık 2 saate varan süre çocukların soğuk havada dışarıda beklediğini, bu problemin çözülmesi gerektiğini Milli Eğitim Müdürlüğüne ilettiklerini ve Milli Eğitimden yardım talebinde bulunduklarını biliyorum. Biz de kendilerine yazılı dilekçe konusunda yardımda bulunmuştuk. Ancak milli eğitimden bu dilekçeye karşılık verilmedi. Bu problem aylardan beri devam eden bir problem. Bu kadar geliyorum denilen kazaya kayıtsız kalan bir kurumun, amirinin, müdürünün, her kim ise hesap vermesinin kanaatindeyim. Biz de bu konuda gerekli müracaatların, gerekli tahkikatın yapılması konusunda girişimlerde bulunacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

CİMER’e de şikayet edilmiş!

Velilerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanı sıra Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) de şikayette bulunduklarını belirten Peçe, “Daha önce birkaç kez Güneysu Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Rize Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayetler oldu ancak en son yazılı dilekçe Aralık’ta verilmiş. 2021 yılının Aralık ayında CİMER’e de başvuru yapılmış. Bu başvurulardan sonra yine şifai olarak birkaç kez ilgili kurum müdürleriyle görüşülmüş. Ben de bu konuda benden yardım istenilmesinin üzerine Milli eğitimle görüştüm ancak ne veliler ne de biz sonuç alabildik. Maalesef bu kaza meydana geldi. Bu sorunların bir daha yaşanmaması için servisler üzerinde ciddi denetimler olması gerektiğini, bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğünün duyarsızlığının son bulmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Öğrenci velileri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verilen şikayet dilekçesi şöyle;

“Ders başlangıç saati 08:30 olmasına karşın 06:50’de öğrencilerimiz alınmaya başlanmakta, 07:20’de okul önüne bırakılmaktadır. 1 saat 10 dakika okulda beklemektedirler. Akşam okulda 15:45’te okuldan çıkmalarına karşın okulun 1 kilometre uzağından 17:40’ta alınmaktadırlar. 2 saat okul dışında soğukta beklemektedirler.

Bu süreçte servis, öğrencileri okul önünden değil de 1 kilometre uzaktan aldığından yoğun trafikte karşıdan karşıya geçmek zorunda kaldığından iki kez trafik kazası, ölümle karşı karşıya kalmışlardır. Bu durum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirilmesine karşın hiçbir önlem alınmamıştır. Çocukları sabah 1, akşam 2 saat bekletmesine karşın her seferinde onları bir bahane ile azarlamaktadır. Servisin bu şekilde aksamasının sebebi ise öğrenci servisine öğrenci olmayan başka kişileri de kafasına göre alması, başka okullardan ayrıca servis çekip onları bitirdikten sonra bizim çocukları almak için gecikmesinden kaynaklanmaktadır.

Aylardır başvurmadığımız kurum kalmadı ancak bu soruna bir çözüm üretilememiştir”

Kaynak: rizehaberleri.com

timbir - birlik haber ajansi