Havadis53

Rize’deki taş ocağı dünya medyasında

Rize’deki taş ocağı dünya medyasında
367 views
05 Temmuz 2021 - 23:39

The Financial Times muhabiri Ayla Jean Yackley, Rize İkizdere’ye giderek İşkencedere Vadisi’nde, Cengiz İnşaat tarafından yapılması planlanan taş ocağına tepki gösteren halka konuştu. Vatandaşın tepkisi sert.

    Dünyanın önde gelen ekonomi ve finans gazetelerinden The Financial Times (FT) gazetesi, Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılmak istenen taş ocağına verilen tepkileri takip etti. İkizdere’de yaşayanların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik tepkilerinin aktarıldığı haberde “Ekonomideki gerileme, Erdoğan’a desteği tüm zamanların en düşüğüne çekti” ifadeleri yer aldı. Ancak “ft.com”da servis edilen haber FT’nin henüz basılı nüshasında yer almadı. The Financial Times muhabiri Ayla Jean Yackley, Rize İkizdere’ye giderek İşkencedere Vadisi’nde, Cengiz İnşaat tarafından yapılması planlanan taş ocağına tepki gösteren halka konuştu. Haber için konuşan Hediye Baş, “Erdoğan muhtemelen, burada hepimizin oylarını aldığı için yaptığı her projeyi destekleyeceğimizi düşündü ama artık ona oy vermeyeceğim. Köyümüzden kimse bu projelerde çalışmıyor. Gelirimizi sağladığımız vadiden bizi mahrum ediyorlar” dedi. İkizdere protestolarından “nadir eylem” olarak bahsedilen haber şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı’nın güçlü olduğu bölgedeki bu nadir protesto, ekonomi yönetimine yönelik geniş hoşnutsuzluğun sembolü.” Haberde, Türkiye’de enflasyonun son dört yıldır iki haneli sayılarda kaldığı ve işsizliğin yüzde 14 civarında olduğu vurgulandı. “Erdoğan, ekonomik umutlarını büyük inşaat harcamalarına odakladı” denilen haberde 15 milyar dolarlık Kanal İstanbul projesi hatırlatıldı. Haber için değerlendirmede bulunan Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, “Hane halkı ekonomisi zor durumdayken ve insanlar geçim ve mutfak masraflarını dert ederken hükümetin mega projelerin bedelini halka açıklaması zor” dedi.

Oyları geriledi

Haberde, Türkiye’de son zamanlarda yapılan anketlerin “AK Parti’ye son zamanların en düşük desteğini” gösterdiği belirtildi. “Erdoğan Türkiye siyasetine 20 yıldır hükmediyor” denilen haber, şöyle devam etti: “Ancak son yıllardaki dramatik gücünü sağlamlaştırma çalışmaları; siyasi istikrarsızlık, ticaret partneri olan Batı’yla arasını bozan agresif dış politika ve yabancı yatırımcıları uzaklaştıran ekonomi politikalarıyla birlikte ülke ekonomisi etkilendi.”

AK Partili belediyeler destekliyor

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ile 10 ilçe ve 4 belde belediye başkanı, İyidere ilçesinde yapılacak lojistik merkezinin inşasında kullanılmak üzere İkizdere ilçesinde açılacak Cevizlik Taş Ocağına destek verdiklerini bildirmişti. Kentte Rize İnşaat Mühendisleri Odası, Çay Üreticileri Dayanışma Derneği, İkizdere Ziraat Odası gibi bazı sivil toplum kuruluşlarının başkanları da projeyi desteklediklerini açıklamışlardı.

timbir - birlik haber ajansi