Havadis53

Rize’nin Kurtuluşunun 104. Yıldönümü Kutlandı

Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Rize’nin Kurtuluşunun 104. Yıldönümü Kutlandı
590 views
02 Mart 2022 - 22:42

Valilik tören alanında başlanılan kutlama programının ilk bölümünde Rize Valisi Kemal Çeber ve Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin tarafından Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Rize Valisi Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hakan Dedebağı, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programın ikinci bölümü ise Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şehit Uğur Korkmaz Konferans Salonunda gerçekleştirildi.  Günün anlam ve önemiyle ilgili Rize İl Jandarma Komutanlığı personeli Jnd. Yrb. Murat Baytaş tarafından bir konuşma gerçekleştirildi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmada “Milli mücadele yılları, tarihi süreçte en zor yıllarımız ve vatanı savunma imtihanımız olmuştur. Bugün bu nesiller vatanını ne denli seviyorsa, ne denli ölümüne vatanım diyorsa bu kazanmışlığın zorluğunu, geçmişin çilesini, zahmetini de içinde barındırıyordur.

Tüm yurtta olduğu gibi tarihimizdeki sayısız kahramanlıklardan biri de 104 yıl önce bu şehirde yaşanmıştır. Rize’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Rize’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü kutluyor ve 104 yıl önce özgürlük, bağımsızlık ve kurtuluş için mücadele veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. Milletimizin bekası için emek veren, çalışan, üreten herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından kutlama etkinliği öğrenciler tarafından okunan şiirler, halk oyunları gösterisi ve Rize İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan Mehteran takımının gösterileriyle devam etti.

 

Gösterilerin ardından Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve Rize Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak tarafından ödülleri verildi.

 

timbir - birlik haber ajansi