Havadis53

RTEÜ Rektörü Karaman Nurettin Topçu’yu Anlattı

RTEÜ Rektörü Karaman Nurettin Topçu’yu Anlattı
369 views
15 Aralık 2021 - 17:47

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rize Müftü Yusuf Karaali Dini Yüksek İhtisas Merkezinde düzenlenen programda “Ahlak Davasına Adanmış Bir Ömür- Nurettin Topçu” konu başlığı altında konferans verdi.

Konferans öncesi Rize Müftü Yusuf Karaali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Seyit Badır Rektör Karaman’ı makamında ağırladı.

Görüşme sonunda Rektör Karaman  Seyit Badır’a günün anısına Üniversite tarafından hazırlanan “İlk Çağ’dan Günümüze Rize” adlı külliyatı hediye etti.

Ardından Dini Yüksek İhtisas Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa geçildi.

Rize Müftü Yusuf Karaali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Seyit Badır

 

Rize Müftü Yusuf Karaali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Seyit Badır’ın selamlama konuşmalarının ardından Rektör Karaman, ülkemizin yetiştirdiği en önemli fikir, ruh ve gönül insanı olan Nurettin Topçu’yu anlattı.

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman

 

Topçu’nun idealist bir yazar, güçlü bir ahlakçı, bilge ve filozof bir insan olmasına rağmen gençler tarafından gereğince tanınmadığını dile getiren Rektörümüz: “Tam 40 yıl milli eğitime emek verdiği ve Türkiye’nin Maarif Davası adlı eseriyle Türk Milli Eğitimi’nin felsefesini ortaya koyduğu halde genç eğitimcilerimiz tanımıyor, ‘Kültür ve Medeniyet’ isimli eseriyle kültürümüzün felsefesini yaptığı halde kültür adamlarımız tanımıyor, ‘İslam ve İnsan’ adlı eseriyle düşünen insan ile İslam’ın ilişkisini anlattığı halde genç ilahiyatçılarımız tanımıyor; belki hepsinden önemlisi “Gençler! Bütün yükü mesuliyet olan ideal sizi bekliyor!” diye hitap ettiği gençliğimiz tanımıyor.” dedi.

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, hayatının her döneminde ahlaktan ve ilkelerinden taviz vermeyen ve bunun için de bedel ödeyen idealist düşünce insanı Nurettin Topçu hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Program sonunda Rektör Karaman’a tablo hediye edildi.

timbir - birlik haber ajansi