Havadis53

RTEÜ’de Akademik Teşvik Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

RTEÜ’de Akademik Teşvik Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
349 views
26 Mayıs 2021 - 11:04

RECEP Erdoğan Üniversitesi’nden yapılan açıklamada ” Üniversitemizin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Akademik Teşvik ile Vakıf Akademik Teşvik uygulamasındaki durumlarının yıllar itibariyle değişimini değerlendirmek ve istişare etmek için Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Karaman başkanlığında dekanlar ve müdürlerle toplantı gerçekleştirildi.

Diş Hekimliği Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Rektörümüz bir konuşma gerçekleştirdi.

Rektörümüz konuşmasına, Üniversitemizin mevcut durumu hakkında bilgiler vererek başladı: “2006 yılında kurulduğunda Üniversitemizde; 4 Fakülte, 2 MYO ve 33 Diploma Programı bulunmaktaydı. Bu akademik birimlerde 51’i öğretim üyesi olmak üzere 167 Öğretim Elemanı görev yapmakta ve 6.295 öğrenci de eğitim öğretim görmekteydi. 2021 yılı itibariyle ise Üniversitemizde; 15 Fakülte, 3 YO, 6 MYO, 1 Enstitü ve 141 Diploma Programı bulunmaktadır. Bu akademik birimlerde 517 Öğretim Üyesi olmak üzere 1217 Öğretim Elemanı görev yapmakta ve 18.645 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.”

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak çok fazla bölüm veya program açmak, çok fazla öğrenci almak derdinde olmadıklarını ve bunun iki önemli nedeni olduğunu belirten Rektörümüz, “Birincisi, Türk Yükseköğretiminin nicelik ve sayısal açıdan doyuma ulaşmış olması ve gelecekte Üniversite öğrencisi sayısının artmayacak olmasıdır. İkinci sebebi de dünyanın ve Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin öğrencisi en fazla olan Üniversiteler olmamasıdır. Alt yapısı ve akademik kadrosu güçlü olan güçlü olan üniversitelerin en iyi üniversiteler olduğunu görmekteyiz. Bu durumun farkında olarak yeni dönemdeki hedeflerimizi; kalite, akreditasyon ve uluslararasılaşma olarak belirledik. Bunu da birçok farklı platforma ifade ettik. Her üç alanda da epey yol aldık, ancak kat edeceğimiz daha çok yol var.” dedi.

Rektörümüz, kalite açısından Üniversitemizin gerçekleştirmiş olduğu çalışmalara kısaca değindi: “Üniversitemiz bünyesinde Kalite Koordinatörlüğünü kurduk ve Üniversitemizin Kalite Eylem Planını belirleyerek kamuoyu ile paylaştık. 2017 yılında YÖK Kalite Kurulu’nun kurumsal dış değerlendirmesinden geçtik. 2020 yılında da izlemesi oldu. 2019 yılında Türk Standartları Enstitüsünden ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi aldık. 2020 yılında bunun da izlemesi oldu.”

Akreditasyon anlamında atılan adımlardan da bahseden Rektörümüz, “2018 yılında program akreditasyonlarını başlattık. Bu anlamda ilk olarak 2019 yılında Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programlarının akreditasyonu için FEDEK’e müracaat ettik. 2020 yılında Fen Edebiyat Fakültemizin Biyoloji Bölümü akreditasyon ve belgesini aldı. 2021 yılında da Eğitim Fakültemizin Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Türkçe Öğretmenliği Programları EPDAD (Öğretmenlik Eğitim Programları Değerlendirme Akreditasyon Derneği)’dan akreditasyon belgelerini aldılar. Akreditasyon belgelerini alan bu programlara ilaveten Tıp ve İlahiyat Fakültemiz ile Fen Edebiyat Fakültemizin; Fizik, Kimya, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih Bölümlerinin akreditasyon süreçleri devam etmektedir. Amacımız bütün programlarımızda akreditasyon süreçlerini tamamlayarak akreditasyon belgelerini almaktır.” diye konuştu.

Rektörümüz daha sonra, YÖK Akademik Teşvik ve Vakıf Akademik Teşvik Uygulaması ile ilgili karşılaştırmalı sonuçların yer aldığı sunumunu gerçekleştirdi.

2019 ve 2020 yılları karşılaştırıldığında pandemi dönemi olmasına rağmen Üniversitemizin uluslararası yayın sayısı, atıf sayısı, patent sayısı ve TÜBİTAK projelerindeki başarılarının arttığını ifade eden Rektörümüz konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Üniversitemizin kuruluşunda ve bugünlere gelmesindeki katkı ve destekleri dolayısıyla başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Başkan ve üyelerine, Üniversitemize destek veren kurum, kuruluş ve kişilere, göstermiş olduğumuz bu başarılarda asıl söz sahibi olan akademik ve idari personelimize şahsım ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ailesi adına teşekkür ediyor, Üniversitemizde bugüne kadar görev yapmış ve ebediyete göç etmiş olan akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

Soru cevap bölümünün ardından toplantı sona erdi.” ifadelerine yer verildi

timbir - birlik haber ajansi