Havadis53

RTEÜ’nün 3 yeni buluşu patent aldı

RTEÜ’nün 3 yeni buluşu patent aldı
302 views
08 Aralık 2021 - 20:10

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) son yıllarda artarak devam eden patent/faydalı model başarılarına 3 yeni tescil daha ekledi.

RTEÜ tarafından yapılan açıklamada Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Bekci, Arş. Gör. Türker Oğuztürk ile Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencisi Furkan Çakıroğlu tarafından geliştirilen, RTEÜ hak sahipliğindeki ‘‘Kabuklu Kuruyemiş Atıklarını Toplayan Oturma Birimi Zemini” başlıklı buluş Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili aldı.

Ayrıca, üniversitenin Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Demirbaş tarafından geliştirilen, ‘‘Çok Fonksiyonlu Bir Gıda Pedi” başlıklı buluş Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili aldı.

Son olarak, üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin ile Fizik Bölümü lisansüstü öğrencisi Huriye Kabil tarafından geliştirilen, ‘‘Polyester matrisli jüt katkılı organik kompozit malzeme” başlıklı buluş da Türk Patent ve Marka Kurumundan faydalı model tescili aldı.

Bu üç yeni tescil ile birlikte, RTEÜ’nün tescilli patent ve faydalı model sayısı, 21’i patent, 7’si faydalı model olmak üzere 28’e yükseldi.

timbir - birlik haber ajansi