Havadis53

RTSO BAŞKANI KARAMEHMETOĞLU; RİZENİN 12 COĞRAFİ İŞARET ÜRÜNÜ BULUNUYOR

RTSO BAŞKANI KARAMEHMETOĞLU; RİZENİN 12 COĞRAFİ İŞARET ÜRÜNÜ BULUNUYOR
573 views
20 Aralık 2021 - 19:13

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile coğrafi işaretli ürünlere yönelik bir eğitim programı düzenlediklerini belirterek, “Coğrafi işaretli ürün üreten, üretmeyi düşünen veya e-ticaretle pazarlamasını yapmak isteyen herkesi bu eğitime katılmaya davet ediyorum” dedi.

Haber: Bayram Ali Kavalcı

Rize TSO Başkanı Karamehmetoğlu, Rize’de Coğrafi İşaretlere son dönemde önem verildiğini vurgulayarak, “Anzer Balı, Derepazarı Pidesi, Hemşin Çorabı, Rize Baston Ekmek, Rize Bezi (Feretiko), Rize Enişte Lokumu, Rize Kavurması, Rize Muhlaması, Rize Pepeçurası, Rize Simidi, Rize Çayı ve Çayeli Kuru Fasulye Yemeği Coğrafi İşaretli ürünlerimiz. Bu ürünleri yerel kalkınmanın anahtarlarından biri olarak gören ve katma değerlerinin artırılmasına yönelik çalışmalarda öncü rol üstlenen DOKA, odamızın da içinde yer aldığı yeni bir proje başlattı. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen Karadeniz Coğrafi İşaretler Ağı Projesi ile bölgedeki coğrafi işaretli ürün üreticilerine, bu ürünleri üretmek veya pazarlamak isteyenlere eğitim verilecek” dedi.

RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Rize’deki eğitimlerin 20 – 24 Aralık tarihlerinde Rize Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılacağını da belirterek, şunları söyledi; “Eğitimler Coğrafi İşaretli Ürün Üreten Firmaları Kurumsallaştırma Desteği, Coğrafi İşaretlerde Markalaşma ve Marka Yönetimi, Coğrafi İşaretli Ürünleri Ticarileştirme ve Ticarileşme Modelleri ile Coğrafi İşaretli Ürünlerin Dijital Pazarlaması- E-Ticaret Çalışmaları konu başlıklarından oluşacak. Rize’de coğrafi işaretli ürünleri tescil eden kurumların temsilcilerini, coğrafi işaretli ürünleri üretenleri, pazarlayanları, ayrıca coğrafi işaretli ürünleri üretmeyi ve pazarlamayı düşünenleri, alanında yetkin kişiler tarafından verilecek ve çok faydalı olacağına inandığımız tamamıyla ücretsiz bu eğitimleri almaya davet ediyorum.” dedi.

Başkan Karamehmetoğlu, Eğitim programına başvuruların www.karadenizci.com internet sitesi üzerinden yapılabileceğini, ancak başvuru yapmakta gecikenlerin eğitim programının yapılacağı salonda da kayıt yaptırabileceğini vurguladı.

timbir - birlik haber ajansi