Havadis53

Sağlık Müdürlüğünden içme suyu uyarısı

İl Sağlık Müdürlüğü, Rize’de devam eden yağışlar dolayısıyla mahalle ve köylerde kaynağı koruma altında olmayan sularla ilgili ‘kaynatarak tüketin’ uyarısında bulundu.

Sağlık Müdürlüğünden içme suyu uyarısı
272 views
23 Haziran 2023 - 17:32

HABER: ARZU ERBAŞ

Kentte devam eden yağışlar nedeniyle köy ve mahallelerde direkt kaynağından kullanılan içme sularının insan sağlığını etkilemesinden endişe ediliyor. Mahalle ve köylerde kaynağı koruma altında olmayan içme kullanma sularının sağlıklı hale getirilmesi için yağışlar süresince ve yağışlardan sonraki 7 gün boyunca kaynatıp soğutarak tüketilmesi öneriliyor.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan uyarıda aşırı yağışlardan dolayı içme kullanma sularının olumsuz etkilendiği belirtilerek “Mahalle ve köylerde kaynağı koruma altında olmayan ve klorlanmayan suların şiddetli yağışlı günlerde ve yağıştan sonraki 5-7 gün boyunca kaynatılıp soğutulduktan sonra tüketilmesi ve menşei belli olmayan suların içme-kullanma suyu olarak kullanılmaması, toplumun sağlığının korunmasını ve oluşabilecek bulaşıcı hastalıkların önüne geçilmesini sağlayacaktır.” Denildi.

timbir - birlik haber ajansi