Havadis53

Sağlık Müdürü Mustafa Tepe: Rize Aile Sağlığı Merkezlerinde Biontech Aşısı Yapılmaya Başlandı

Sağlık Müdürü Mustafa Tepe: Rize Aile Sağlığı Merkezlerinde Biontech Aşısı Yapılmaya Başlandı
496 views
14 Haziran 2021 - 22:59

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe: “Kovid-19 mücadele sürecinde elbette ki elimizdeki en etkili gücümüz şüphe yok ki aşıdır.”

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe yaptığı yazılı açıklamada, ” Kovid-19 mücadele sürecinde elbette ki elimizdeki en etkili gücümüz şüphe yok ki aşıdır. Bu anlamda 170 bin doz aşıyı bugüne dek halkımıza uyguladık. Bu süreçte hiçbir vatandaşımız da aşıya bağlı çok ciddi bir komplikasyon ile karşılaşmadık.İsterse Çin Sinovac, isterse de Alman Biontech aşısı olsun uygulama sonrasında bazı insanlarımızda aşı yapılan kolda ağrı, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, kırgınlık, halsizlik gibi bir takım yan etkiler görülmekte olup; genellikle bu etkilerde 2 veya 3 gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.” dedi.

Ayrıca, herhangi bir aşının diğerine oranla daha çok yan etki gösterdiği, bundan hareketle daha riskli olabileceği düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Tepe, şunları kaydetti:“Bu sebeple aşı hakkı tanımlanmış vatandaşlarımız mutlak suretle aşılarını zaman geçirmeksizin olmalıdırlar. Çünkü bu karar hem kendileri, hem sevdikleri, hem de toplum adına alabilecekleri en doğru karardır.Yine öncesinde ağır alerjisi, özellikle yumurta vb. etmenlere karşı ciddi alerji öyküsü olan kimselerin aşılarını mutlak suretle hastanelerimizin aşı polikliniklerinde durumlarını belirterek olmaları gerekmektedir.İlimiz genelinde 40 yaş ve üzeri ile öncelik tanınmış tüm vatandaşlarımıza yönelik aşılama faaliyetleri tüm hızıyla devam etmektedir. Aşı hakkı tanımlanmış vatandaşlarımız aile sağlığı merkezlerimiz ile tüm hastanelerimizde randevu almak suretiyle hem Sinovac hem de Biontech aşılarını yaptırabilirler.”

timbir - birlik haber ajansi