Havadis53

Seyyanen zam verilsin, Memurun kaybı giderilsin.

Seyyanen zam verilsin, Memurun kaybı giderilsin.
315 views
05 Temmuz 2021 - 23:29

Memur-Sen Rize İl Temsilcisi Seyit Ali YILMAZ, “Kamu Görevlilerinin maaşlarına seyyanen zam yapılması talebinde bulundu.

Yılmaz açıklamasında; Malum bugün Haziran ayı enflasyon rakamı açıklandı. Böylelikle kamu görevlilerinin 2021 yılı ilk altı aylık zam oranına eklenecek enflasyon oranı da belirlenmiş oldu.

5. Dönem Toplu sözleşmenin mutabakatsızlıkla sonuçlanması sonucu Kamu İşvereni ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu2021 yılı için %3 + %3 zammı kamu görevlilerine reva görmüştü.

Bugün açıklanan 1,94’lük Haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle1 Temmuz 2021 itibariyle % 8,45’lik bir artış olmuştur. Bu zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır.Malum, 2019 yılı Ağustos ayında açıklanan ve2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olanHakem Kurulu kararından bugüne tam 18 ay geçti ve bu 18 Ayda:

Gerçekleşen enflasyon: %24,28

Memura verilen zam: %11,40

18 ayda Dolar %46,05 arttı

18 ayda Euro %54,50 arttı.

18 ayda Altın (Gr.) %71,33 arttı.

18 ayda Doğal Gaz (m3/TL) %23,68 arttı

18 ayda Elektrik (kr/kWh) %30,91 arttı

Bu veriler maalesef,memurmaaşlarının enflasyona yenik düştüğünü,  memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekirki, özellikle küresel dengesizlikler ve son 1 buçuk yıldır bütün insanlığı etkisi altına alan ölümcül Covit 19 salgını hayatımızın akışını derinden etkiliyor.

Dolayısıyla, böylesi zor koşullar altında, ülkemiz ekonomisinin kur üzerinden yaşadığı finansal dalgalanma dâhil birçok konuyu serinkanlı bir değerlendirmeye tabi tutmamız gerektiği de ortadadır.Biz durduğumuz yerin sorumluluğunu da zorunluluğunu da iyi bellemiş bir emek örgütüyüz.Evet,bizemeğimizin ve ekmeğimizin derdindeyiz.Biz, alın terimizin hakkını ve hizmetimizin ederini istiyoruz” dedi.

Yılmaz; “6. dönem toplu sözleşmenin arefesinde, bugün açıklanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir.Son 18 aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2 katından fazla oranda bir sapma olduğu görülecektir.Böylesi büyük bir sapma, hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığını ortaya koymuyor mu?

Biz, ilk günden beri bu yöntemin yanlış olduğunu dile getirdik.Biz ülke gerçeklerini temel alan tekliflerle masaya oturduk hep ekonominin gerçekleri ve alın terinin hakkını vermeye dair gerekler yerine,tahmini enflasyon rakamları ile alım gücünü sıfırlayan,gerçekleşmesi mümkün olmayan hedefler üzerindenbelirlenen artış oranına dayanan mantıklahareket edildi.Geldiğimiz nokta ortada yaşanan süreç maalesef Memur-Sen’in haklılığını tescilledi” şeklinde konuştu.

Yılmaz konuşmanın devamında“Gelin, bu çarpık sistematiği değiştirelim! Hayali enflasyon hedefler üzerinden değil,reel gerçekler üzerinden artışları belirleyelim.Artık, enflasyon oranı bazlı güncelleme/yeniden değerleme katsayı uygulaması yerinebüyümenin yansıtıldığı, refah payının kamu görevlilerine aktarıldığı adil bir sistemin kuruluş startının hep birlikte verelim. Kamu görevlisi devletin yükü değil gücüdür Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesi beklenemez.

Biz,gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payını istiyoruz.

Kamu işvereninin belirlediği zam, Mart demeden buharlaşıyor.Tam da bu yüzden, en düşük devlet memuru maaşının % 10’undan az olmamak üzere seyyanen zam talebini her zemin ve şartta dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz.Gelin, kamu görevlilerini ferahlatacak ve bu amaçla da refahtan pay almalarını sağlayacak bir paradigmal değişimi hayata geçirelim.Seyyanen zam çağrımız, bu kapsamda görülmeli, gelir kayıpları giderilmeli.

Biz, olmayan bir kaynaktan artış istemiyoruz. Var olan ve kamu görevlilerinden sakınılan bir kaynaktan payımız olanın, hakkımız olanın verilmesini istiyoruz.Büyüme ve refah payı üzerinden: kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin belirlendiği, emeğin değerinin yükseldiği, alın terinin karşılığının verildiği yeni bir sistem yürürlüğe konulsun.

Evet, Türkiye’nin ekonomisi büyüyor. Fakat birçok kesimin haklı olarak tepki gösterdiği şekilde Türkiye’nin büyümesinden sadece yüksek gelirli kesim, büyük sermaye ve finans sektörü pay alıyor. Büyümenin ürettiği kaynağı, bu kesimler kendi arasında paylaşıyor.Ne yazık ki, gelir dağılımındaki makas gün geçtikçe açılıyor, ülkeyi ayakta tutan orta sınıf eriyor, tabanla tavan arasındaki uçurum büyümiştür.”

Dolaysıyla;

Ücretlere yapılacak artışın dışında, Türkiye’nin büyümesinde ve gelişmesinde en çok katkıya sahip olan kamu görevlilerine refahtan pay istediğini vurgulayan Memur-Sen Rize İl Temsilcisi Seyit Ali YILMAZ;

Kamu görevlilerine, enflasyon kaynaklı yaşanan ekonomik kayıpların telafisi için en düşük devlet memuru aylığının %10’u kadar seyyanen zam yapılmasını;

En düşük devlet memuru maaşının da yükseltilmesini istiyoruz. Kamuda asli istihdamın kadrolu olmasını ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz.

Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak, Personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini istiyoruz.

Siyasi iradenin vaadi olan 3600 ek göstergenin sınıf ve unvan ayrımı yapılmaksızın yerine getirilmesini istiyoruz.

Memurlara da Dini Bayram İkramiyesi ödenmesini istiyoruz.

Ek Ödeme oranlarında artış istiyoruz.

Derece-Kademe sınırlandırılmasının kaldırılmasını istiyoruz.

Temel insan haklarından olan grev ve siyaset hakkının verilmesini istiyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

timbir - birlik haber ajansi