Havadis53

Şiddetsiz Toplum Derneği, Pembe Köşk’ü Ziyaret Etti, İsmet İnönü’nün Kızı Özden İnönü Toker’le Görüştü

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, Dernek üyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı emekli Genel Müdürlerinden Gürbüz Mutlu ve Dernek gönüllüsü Erdal Gülöz, tarihi Pembe Köşkü ziyaret ederek, Ulusal Kurtuluş Savaşının kahramanlarından, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından, ilk Başbakan ve İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü (1884-1973) ve Emine Mevhibe İnönü’nün (1897-1992) kızı, gazeteci-yazar Metin Toker’in (1924-2002) eşi Özden İnönü Toker’le görüştüler.

Şiddetsiz Toplum Derneği, Pembe Köşk’ü Ziyaret Etti, İsmet İnönü’nün Kızı Özden İnönü Toker’le Görüştü
165 views
22 Kasım 2023 - 11:50

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Görüşmede Rıza Sümer, İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker’e,  “Uluslararası Sözleşmelerin Aydınlığında Dünyadaki Annelere Tarihin En Uzun Mektubu ANNELER VE GÖZYAŞLARI “ kitabını hediye etti. Rıza Sümer, kitabı, “Şiddetsiz Türkiye ve Dünya Dileği ve Umudu İle İnönü Vakfı İçin” diyerek imzaladı.

Dernek temsilcileri, Cumhuriyet’in 100. Yılı nedeniyle düzenlenen “Fotoğraf-Belge ve Obje” sergisini gezerek duygusal anlar yaşadılar. Sergi, 26 Kasım 2023  Pazar gününe dek, öğrencilere ve halka ücretsiz açık olacak.

Özden Toker, ziyaretçilere, Pembe Köşk’e yemeğe geldiğinde Atatürk’ün kendisini ve manevi kızı Ülkü’nün (1932-2012) sofraya oturmalarını istediğini, sohbetlerde herkesten görüş aldığını söyledi.

Özden İnönü Toker ziyaretçilere şunları dile getirdi.

“Doğduğumda, babam İsmet İnönü Atatürk’e, kızının doğduğu haberini verir ve hangi adı koymayı önerdiğini sorar. Atatürk de “Özden olsun” der.

Atatürk, herkesi çok dikkatli, konuşanın gözlerine bakarak dinler, her konuda görüş alırdı. Biler de kendisini can kulağı ile dinlerdik. Atatürk, okumayı, araştırmayı, merak edilen konularda soru sormayı, sorgulamayı ve mücadeleden vazgeçmemeyi öğütlerdi. O dönemleri yaşadığım, Atatürk’ü gördüğüm, elimden tuttuğu, manevi kızı Ülkü’yü tanıdığım, o günleri sizlere anlatmak fırsatı bulduğum için çok mutluyum.

Buraya gelen çocuklara ve gençlere soru sormalarını söylerim. Çocuklardan birisi, ”Atatürk’ün elini tuttunuz mu, eli sıcak mıydı, herkes gibi nefes alıyor muydu?” diye sormasını unutamıyorum.

Toplu fotoğraf: Özden İnönü Toker, öğrencilerle konuşurken. 4’lü fotoğraf, soldan, Erdal Gülöz, Rıza Sümer, Özden İnönü Toker ve Gürbüz Mutlu.

 

timbir - birlik haber ajansi