Havadis53

”Siyaset paternalizme hizmet ediyor”

Seçim döneminde birçok siyasi partinin başta vatandaşlık maaşı olmak üzere Prof. Dr. Haydar Baş’ın projelerini kopyalamasını değerlendiren Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi, vatandaşı sürekli kendilerinden yardım umar halde tutmayı amaçlayan siyasi anlayışların paternalizme hizmet ettiklerini söyledi

”Siyaset paternalizme hizmet ediyor”
279 views
12 Mayıs 2023 - 15:16

Gündemin Nabzı programında konuşan Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi, iktidardan muhalefetteki partilere kadar herkesin başta vatandaşlık maaşı olmak üzere Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’ndeki projeleri kopyalamasını değerlendirdi. Kopyacı bütün partilerin, vaat etikleri şeylerle Milli Ekonomi Modeli’nde ifade edilen projelerin isimlerinden başka hiçbir benzerlikleri olmadığına işaret eden Doç. Dr. Kepekçi, “Bir zamanlar kömür makarna desteği verildi. Sonra doğalgazı desteği verildi ve şimdi malum yine seçim öncesi bir yıl 25’er metreküp doğal gaz alınmayacak ve bu Mayıs ayında kimse doğalgaz faturası ödemeyecek. Şimdi biz bunlara baktığımız zaman gördüğümüz şeyde hep bir damgalama var. Hep bir başvuru var, Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’nde böyle bir şey söz konusu değil. Milli Ekonomi Modeli’ndeki vatandaşlık maaşında herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın herkes bunu almaktadır” dedi.

Sosyal devlet değil paternalizm bu

Vatandaşı sürekli kendilerinden yardım umar halde tutmayı amaçlayan siyasi anlayışların paternalizme hizmet ettiklerine dikkati çeken Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi, şöyle konuştu: “Bakınız bir sosyal devlet kavramı var, bir de paternalizm denilen bir kavram var. Paternalizm insanları sürekli muhtaç halde tutmaktır. Yani ihtiyaç sahibi insanlara verilen yardımlardır, makarnalardır, kömürlerdir, doğalgazdır vesairedir. Oysa bunlar sosyal devlet anlayışına uygun değildir. Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’nin projeleri toplumda rağbet gördüğü için içeriği çok farklı olan şeyler vatandaşlık maaşı denilerek topluma servis edilmektedir. Oya burada sosyal devlet adına bir yatırım yapılmamakta, tam tersi paternalizme bir yatırım yapmaktır. Paternalizm dediğimiz şey ise zaten kapitalizmin ortaya çıkış sebebidir, sömürgeciliktir. Yardımla beraber insanları kendine bağlamaktır ve yardımlara bağımlı hale getirilen insanların istendiği gibi yönlendirmektir. Bu nedenle biz Prof. Dr. Haydar Baş’ın projelerinin taklitlerini bırakmamız lazım. Herkes şu anda Haydar Baş Bey’in 2002 seçimler dediği, 2005’te, 2007’de, 2015’te 2018’de dediği şeyi söylüyor. Haydar Baş hocamızın fikirlerini parti programına bütünüyle almış, Bağımsızı Türkiye Partisi (BTP) saflarında yer almamız, BTP lideri Hüseyin Baş’ı yakından takip etmemiz gerekir. Aksi halde biz oradan oraya gider gelir ve böyle taklitleriyle zaman kaybeder ömrümüzü heba ederiz.”

YENAL ARMAN

DOÇ. DR. ALİ BESTAMİ KEPEKÇİ’NİN KONUYLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMESİNİ AŞAĞIDAKİ VİDEODAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Haberin Videosu;

 

timbir - birlik haber ajansi