Havadis53

SOL Parti Pazar’da elektrik zamlarına karşı eylem yaptı

SOL Parti Pazar’da elektrik zamlarına karşı eylem yaptı
501 views
24 Ocak 2022 - 18:36

HABER: CEVAHİR TOPALOĞLU

SOL Parti Pazar İlçe Örgütü, fahiş elektrik zamlarını protesto etti. Yapılan açıklamada, “Enerji hizmetinin bir insan hakkı olarak görülerek devlet eliyle sunulmasıdır. Enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır” denildi

SOL Parti Pazar İlçe Örgütü, Pazar Aksa Elektrik Şubesi önünde fahiş elektrik zamlarını protesto etti. Yapılan açıklamada halka ait olanın geri alınacağı belirtilirken, enerji şirketlerinin kamulaştırılması istendi.

Basın açıklamasını okuyan SOL Parti Pazar İlçe Başkanı Recep Onur Uygur, Türkiye’nin ekonomiden siyasete derin bir kriz yaşadığını belirtti. Uygur, “Tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfilik krizi daha da derinleştiriyor. Erdoğan’ın fantastik tezleri, TÜİK’in sahte verileri, bir NAS bir ÇİN modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürüklendi. Üç ayda dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltip yeni zam ve vergilerle halkı soydular” dedi.

BU FATURALAR ÖDENMEZ

Elektrik faturalarının zamlarla iki üç katına çıktığını vurgulayan Uygur, “Bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımın özelleştirilmiş olmasıdır. Sadece tükettiğimiz elektriğin parasını değil; şirketlere haraç kesiyorlar! Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar! Bu faturalar ödenmez; bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir. Geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir” diye konuştu.

100 TL’LİK FATURA 25 TL’YE DÜŞECEK

 

Uygur sözlerine şöyle devam etti: “Nasıl mı? Kamu kurumu olan Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), zamlarla birlikte dağıtım şirketlerine 2022 itibarıyla elektriğin kilovat saatini 31.86 kuruştan satarken, halka gelen enerji bedeli 134.89 kuruş. Yani enerji şirketleri tarafından kamu fiyatının üzerine 4.23 kat ücret konuyor. Yani, enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecektir. Görülüyor ki ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil; şirketler için toplanan haraçtır. Bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var, o da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılması, enerji hizmetinin bir insan hakkı olarak görülerek devlet eliyle sunulmasıdır. Enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır.”

ŞİRKETLER DEĞİL GENÇLER KAZANSIN

 

Türkiye’nin krizden çıkışı için acil bir kamucu dönüşüm gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Uygur, “Dağıtım şirketlerinin bir ayda toplam abonelerden elde ettiği gelir 2021’de 19,7 milyar lira iken, 2022’de 42,2 milyar liraya çıkacak. Yani özel şirkeler her ay 22,5 milyar lira fazladan gelir elde ederken, aylık gelirleri de yüzde 114 artmış olacak. Yani son zamlarla birlikte toplamda yıllık 270 milyar ilave gelir elde etmiş olacaklar. Bir aylık karları ile bu memleketin gençlerinin sırtında bir yüke dönüşen KYK borçlarının tamamı 10 kere ödenir. Bir sonraki ayda ise 4 milyon öğrenciye yurt imkânı sağlanabilir. Bu bir soygundur.

ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMADA

HALKA AİT OLANA GERİ ALALIM

 

Özelleştirmelerle ülkemizin tüm kamu birikimleri haraç mezat satıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden bu piyasa düzeni devam ettirilerek, şirket egemenliği korunarak çıkılamaz. Enerji şirketleri kamulaştırılmadan, bunun mücadelesi gerçekleştirilmeden bu zamlar geri alınamaz” ifadelerini kullandı.

Son olarak Uygur şunları dile getirdi: “Türkiye’nin krizden çıkışı için acil bir kamucu dönüşüm gerçekleştirilmelidir, Yerli-yabancı sermayeye peşkeş çekilen, halka ait tüm varlıklar yeniden kamulaştırılmalıdır. Ekonomiden siyasete eğitimden sağlık sistemine kadar her alanda kamucu/toplumcu bir anlayışın egemen kılınarak, özelleştirmelerle yağmalanan yandaş sermayeye peşkeş çekilen kamu malları yeniden kamuya iade edilmelidir. Eğitim ve sağlık her düzeyde parasız olmalı, özel eğitim kurumları ve hastaneler kamulaştırılmalıdır. Tüm halkımızı bu mücadeleyi birlikte sürdürmeye; halka ait olan her şeyi geri almak için birleşmeye çağırıyoruz.”

SOL Parti Pazar İlçe örgütü zamlara karşı fatura yaktı

Basın açıklaması sonrası SOL Partililer, elektriklere yapılan zamlara tepkilerini elektrik faturalarını yakarak dile getirdiler.

Haberin fotoğrafları;

 

 

 

 

 

 

 

timbir - birlik haber ajansi