Havadis53

Süleyman Soylu’ya bir ambargo daha. Erdoğan Soylu yerine kimi tercih etti

Süleyman Soylu’ya bir ambargo daha. Erdoğan Soylu yerine kimi tercih etti
616 views
04 Temmuz 2021 - 10:43

Sedat Peker’in iddialarının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, AKP ve kabine içinde yalnız kaldığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da güvenlikle ilgili brifingleri de Soylu yerine başka devlet yöneticilerinden aldığı iddia edildi…

Daha önce T24’ün derin yazarı Tolga Şardan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki soğukluğa dikkat çekmiş Erdoğan’ın, Soylu ile yan yana fotoğraf vermek istemediği yazmıştı.

DW’den Alican Uludağ da konuyla ilgili haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soylu’yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki iki törene çağırmayarak yan yana görüntü vermekten kaçındığı iddialarını güçlendirdi.

Gözlerin şimdi partide “istenmeyen bakan” konumuna gelen Soylu’nun görevden alınıp alınmayacağına çevrildiği belirtildi.

DAHA ÖNCE DESTEK ÇIKMIŞTI

Süleyman Soylu, Türkiye siyasetinin son dönemdeki en çok konuşulan isimlerinden biri haline geldi. Soylu, 12 Nisan 2020’de koronavirüs tedbirlerinin açıklanma şekli nedeniyle istifa ettiğini açıklamasıyla gücünü bir kez daha test etti. Sosyal medyada Erdoğan’a, Soylu’nun istifasını kabul etmemesi çağrıları yapıldı. Devlet içerisinde kimi kamu görevlileri Soylu’ya destek çıktı. Erdoğan, İstanbul’da görüştüğü Soylu’nun istifasını kabul etmedi. Böylece Soylu, İstanbul’dan Ankara’ya “vazgeçilmeyen” bir bakan olarak döndü.

TABLO DEĞİŞTİ

Ancak Sedat Peker’in 2 aydır yayınladığı videolarla Soylu’yu hedef almasıyla tablo değişti. Peker, her videosunda Soylu’yla ilgili iddialar ortaya atarken AKP’de derin bir sessizlik oluştu. Erdoğan, bakanlar ve parti yöneticileri Soylu’ya sahip çıkan açıklamalar yapmaktan kaçındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Mayıs’ta yaptığı ilk açıklamada Soylu’nun adını anmadan “suç çeteleri de zehirli bir yılan gibidir. Onlarla aynı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz” mesajını verdi. 20 Mayıs’ta TRT Haber’e çıkan Soylu, “Sedat Peker’den 10 milyon dolar alan siyasetçi” iddiasını ortaya atıp, “Azdan az, çoktan çok gider” dedi.

BAHÇELİ DESTEK

MHP lideri Bahçeli’nin Soylu’ya desteğini açıklamasından sonra Erdoğan da 26 Mayıs’taki grup toplantısında Soylu’nun yanında olduğunu açıkladı. Ancak bu süreçte Erdoğan, belirgin olarak Soylu’dan uzak duruyor.

8 Haziran’da 109. dönem kaymakam adaylarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul eden Erdoğan, Soylu’yu çağırmadı. 1 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kadına yönelik şiddetle mücadele eylem planı toplantısı düzenlendi. Erdoğan, törene Aile Bakanı Derya Yanık ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü davet etti. Ancak kadına karşı şiddetle mücadelenin en önemli kurumu olan İçişleri Bakanlığı toplantıda yer almadı. Soylu, Külliye’deki toplantıya yine çağrılmadı.

BRİFİNG İDDİASI

Kulislerde Erdoğan’ın güvenlikle ilgili brifingleri de Soylu yerine, başka devlet yöneticilerinden aldığı konuşuluyor.

Soylu, dün gazetecilerin İstanbul Belediyesi’nin kurban eti dağıtımının yasaklandığı haberlerini anımsatması üzerine “Ben bu dünyanın en kötü adamıyım” demesi, partiye mesaj olarak yorumlandı.

Yaz aylarında açıklanması beklenen emniyet müdürleri ve valiler kararnamesinde Soylu’ya yakın kişilerin görevden alınması bekleniyor. Kararnamenin gecikmesinde de buna ilişkin yaşanan krizin etkili olduğu ifade ediliyor.

PARTİDE YALNIZLAŞTI

Gelinen noktada, Erdoğan henüz Soylu’yu görevden almadı. Süleyman Soylu ise istifa etmekten kaçınıyor. Erdoğan’ın desteğini kaybeden, parti içinde yalnızlaşan Soylu’nun siyasi kariyerine nasıl devam edeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

timbir - birlik haber ajansi