Havadis53

Suriyeli mülteciler EMEP kürsüsünden seslendi: Dönmek isteriz ama geri dönüşün şartları yok

Suriye savaşı ve göçünün 11’nci yılında EMEP kürsüsünden seslenen Suriyeli mülteciler, geri dönmek istediklerini fakat gerekli koşulların oluşmadığına dikkat çektiler. Ayrıca son dönemlerde giderek artan nefret ve ayrımcı söylemelere de tepki gösteren mülteciler, soruna insani boyutla yaklaşması gerektiğini söylediler.

Suriyeli mülteciler EMEP kürsüsünden seslendi: Dönmek isteriz ama geri dönüşün şartları yok
112 views
28 Haziran 2022 - 21:13

Suriyeli Mülteciler Dernekler Platformu bileşenleri Emek Partisi’ne (EMEP) ziyaret yaparak, yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirdi. EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz’in ve EMEP Göç Bürosu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında EMEP’in çözüm önerileri de açıkladı.

Suriyeli Mülteciler Dernekleri Platformunda Gazeteci ve Suriye Sol Demokrat Partisi Üyesi Zeki Drobi, Feminist Aktivist Najat Mürşid, Suriyeli Kadınlar Derneği Üyesi Sofi Arif, Suriye-Türk Dostluk Derneği Üyesi Hüseyin Elali, Afrin Eski Belediye Başkanı Zuheyr Hayder, Suriyeli işçi hakları aktivisti Kinda Amoudve Suriye Sığınmacılar Hakları Platformu üyesi Taha Alghaziyer aldı.

Ziyaret sırasında ilk sözü Taha Alghazi aldı. Alghazi, insanların savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kaldığına dikkat çekerek, mültecilere rakam olarak bakılmaması gerektiğini söyledi. Rakam olarak görülen her Suriyeli mültecinin hayatında bir dram olduğuna ifade eden Alghazi, son dönemlerde hem iktidarın hem de muhalefetin belli kesiminin Suriyeli mültecilerin geri gönderilmesine ilişkin de konuştu. Geri dönmenin önemli olduğunu anlatan Alghazi, “Biz kendi toprağımızdan vatanımızdan vazgeçmeyiz ama, bu şartlarda dönmemiz çok zor. Bizi buraya getiren asıl sebep, Esad rejiminin politikasıdır” dedi. Geri dönüş için gerekli şartların sağlanması gerektiğini ifade eden Alghazi, şu ana kadar gerek alt yapı gerekse de üst yapının insanca yaşam için hazır olmadığını belirtti. 2019 İstanbul belediye seçimlerinden sonra mültecilere yönelik artan ırkçı ve şoven tartışmalara değinen Alghazi, “Suriyeli sığınmacıları bazı muhalefet partileri iktidara karşı kullanmaktalar. İktidarda son dönemlerde Suriye sığınmacıları AB’ye karşı olarak kullanıyor. Tabi bu acı bir konu” dedi. Alghazi, mültecilere insani boyutu dikkat alınarak bakılması gerektiğini söyleyerek, son dönemlerde yaşanan ırkçı saldırıları hatırlattı.

‘GERİ DÖNÜŞ İÇİN SİYASİ ÇÖZÜM’

Najat Mürşid, Suriyeli mültecilerin bazı kesimler tarafından geri olarak nitelendirmesine tepki gösterdi. Suriye’de kendi haklarına ve kültürlerine sahip çıktıkları için iktidarın hedefi olduklarını söyleyen Murşid, “Suriye’de öğretmendim. Ceza aldım. Biz Suriyeli sığınmacılar olarak Suriye’deki rejime karşı olduğumuz için Türkiye’ye geldi. Seyahat için gelmedik. Ölümden kaçıp buraya geldik” dedi. Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldıklarında ilk yıllarda ırkçı ve nefret söylemiyle karşı karşıya kalmadıklarını anlatan Murşid, son yıllarda bu durumun olumsuz yönde değiştiğine dikkat çekti. Her mülteci gibi Suriyeli mülteciler de geri dönmek isteyeceğini söyleyen Murşid, bunun için şartların oluşması gerektiğini işaret ederek, “Suriyeli mültecilerin geri dönmesi için çok basit bir yol var. 24 ve 52 Birleşmiş Milletler kararlarına istinaden bir siyasi çözüm olduktan sonra toplumun çoğunluğu geri dönebilir. Şu ana kadar Esad iktidarsa kimse geri dönemez” dedi.

EMEP’E TEŞEKKÜR

Zeki Drobi, EMEP ve Genel Başkanına mülteciler konusundaki tutumları ve dayanışmaları nedeniyle teşekkür etti. Drobi, Esad rejiminin baskıcı politikalarına ifade ederek, Suriye’yi terk etmelerinin asıl nedenin de bu politikalar olduğuna vurgu yaparak, bu baskıcı rejimini 1970’lerden günümüze kadar devam ettiğini de söyledi. Esad rejiminin emperyalist devletlerden destek aldığı ve işbirliği içinde olduğunu da söyleyen Drobi, muhalefet partilerine yaşama şansı tanımadığını da dile getirdi. Geri dönüş için Esad rejimini ortadan kalkması gerektiğini söyleyen Drobi, kendilerini kucak açan Türkiye halklarına teşekkür etti. Suriye’den göç etmek zorunda oldukları ilk yıllarda bir ciddi bir sorunla karşılaşmadıklarını da anlatan Drobi, son yıllarda Suriyelilere yönelik artan ırkçı söylem ve saldırın olduğunu kaydetti. Drobi, mültecilere yönelen ırkçı ve şoven yaklaşımın Türkiye toplumunu da hedef alabileceği uyarısında bulundu.

MÜLTECİ KADINLARIN DURUMU KÖTÜ

Filistinli olan ve mülteci olarak Suriye, Mısır ve Suudi Arabistan’dan sonra gelen Türkiye ve vatandaşlığını kazanan Sofi Arif konuşmasında mülteci kadınların karşılaştığı zorluklara dikkat çekti.4 çocuk annesi olan Arif, çocuklarını yaşamlarını sürdürmesi için verdiği mücadeleden söz etti. Türkiye vatandaşı olmasına karşın bazı yerlerde ırkçı ve ayrımcı uygulamalara maruz kaldığını söyleyen Arif, 2021’te Antep’te şiddete maruz kalan kadını koruduğu için kendisini de şiddete maruz kaldığını ve sonrasında savcılık tarafından kendisini de suçlu gösterildiğini ifade etti. Mültecilerin iki seçeneğin oluğunu belirten Arif, “Birincisi, kendi kimliğinden vazgeçmek, kendini Türk görmek, ikincisi de kapalı bir topluk olarak yaşamak” dedi. Son dönemlerde Suriyeli mülteci kadınların durumunun giderek kötüye gittiğine dikkat çeken Arif, “Bazı Suriyeli kadınlar Kızılay desteğiyle yaşıyorlar. Kızılay desteğini devlet vermiyor. Asıl desteği AB’nin sağlamış olduğu kaynaklar üzerinden veriliyor” dedi. Çalışan Suriyeli mülteci kadınların çocuklarını evde bırakmak zorunda kaldıklarını anlatan Arif, bu durumun kadınlarda yarattığı korkuya vurgu yaptı. Suriyeli mülteci kadınların ya AB’nin gönderdiği parayla ya da evde çocuklarını bırakarak yaşam mücadelesini vermek zorunda kaldıklarını belirten Arif, geçici koruma statüsü nedeniyle çalışmak isteyen kadınların çalışma izni konusunda sıkıntı yaşadıklarını da söyledi. Arif, Suriye mülteci kadınların üzerinde zorunlu idari izinlerin kaldırılmasını talep etti. Türkiye vatandaşlığı kazanlara yönelik asimilasyoncu bir politika yerine çok kültürlüğünün ve çok dilliğin zenginlik olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

HEDEFE KONMASI GEREKEN EMPERYALİST POLİTİKALAR

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz’de Suriye iç savaşının üzerinden 11 yıl geçtiğine dikkat çekerek, “Bu 11 yıllık süreçte izlenen egemen göç politikaları ve AKP iktidarı sayesinde hem Suriyeli mülteciler büyük mağduriyet yaşadı hem de yoksul emekçi halklar. Tam da bu yüzden diyoruz ki; yaşadığımız sorunların sebebi mülteciler ya da göçmenler değil emperyalistler ve işbirlikçi egemen sınıfların çıkarcı göç politikalarıdır. Düzen muhalefetinin söyleyemediği şey tam da budur. Göçmenlerin hedefe konmasına son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

EMEK DOSTLARI KÜRSÜLERENİ MÜLTECİLERE AÇMALI

Mültecilere hiç söz hakkı verilmediğine dikkat çeken Akdeniz, “EMEP olarak açtığımız kürsü tam da bu yaman çelişkiyi ortadan kaldırmak içindir. Çünkü EMEP yerli ve göçmen emekçilerin birliğini, ortak hak mücadelesini savunan enternasyonalist bir işçi partidir. Göçmenler, mülteciler bizim kardeşimizdir. Bizim derdimiz mültecilerle değil patronlar sınıfıyla, sermaye düzeniyle ve hepimizi birlikte sömüren kapitalist düzenledir” diye konuştu.

Tüm demokratik, ilerici, sosyalist parti ve örgütlerin kürsülerinden de mültecilerin sorunlarını ve taleplerini dile getirmesi çağrısında bulunan Akdeniz, “Özel olarak da emek ve meslek örgütlerine, sendikalara mültecilerle birlikte ortak çözüm ve ortak hak mücadelesi için kürsüler açılması çağrısını dile getiriyoruz” dedi.Akdeniz, Amerika’da bir tır içinde sıcaktan ve nefessiz kalarak can veren mültecileri anarak, “Emperyalist göç politikalarını bir kez daha kınıyoruz” dedi. Fas-İspanya hattında yaşanan toplu mülteci katliamını da lanetleyen Akdeniz, “Bu vahşi kıyımlar yayılarak laboratuvar olarak kullanılmamalı ve suça karışanlar derhal yargı önüne çıkarılmalıdır” dedi.

EMEP’İN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

EMEP’ingöç alanına ilişkin acil çözüm ve önerilerini Akdeniz şöyle açıkladı:

1-            Suriye savaşında dahli bulunan bütün emperyalistler ve Türkiye dahildış güçler bölgeden çekilmelidir. Barış ve demokratik yaşam koşulu sağlanarak mülteciler için güvenli geçiş yolu açılmalıdır.

2-            AB ile imzalanan Geri Kabul antlaşması derhal iptal edilmelidir. İsteyen mülteciler üçüncü bir ülkeye geçme hakkını kullanabilmelidir.Mülteciler hakları olmayan ve AKP’nin tebası olan bir toplum değildir. Bu nedenle BMMYK Göç ve İltica ofisleri yeniden Türkiye’de açılmalı ve uluslararası devletler göçmen alımını paylaşmalıdır. BM üzerinde baskı sağlanmalıdır.

3-            Türkiye’de kalmayı düşünen, özellikle Türkiye’de doğan sığınmacı ya da mülteciler için karşılıklı entegrasyon ve bir arada yaşam koşulları sağlanmalıdır.  Eşit yurttaşlık koşulları hazırlanmalıdır.

4-            Mülteci ve göçmen işçileri ucuz ve güvencesiz, kölece çalıştıran uygulamalara son verilmelidir. Yerli işçilerle göçmen işçileri rekabete sokan anlayışa karşı ortak mücadele örgütlenmelidir. Çalışma izin başvurusu patronların inisiyatifinden alınıp doğrudan mülteci işçilere verilmelidir. Göçmen işçilere sendikalaşma hakkı tanınmalıdır.

5-            Kadın mülteciler üzerindeki her türden emek sömürüsü ve istismar son bulmalı, mülteci kadınların da güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi yeniden tanınmalıdır.

6-            Eğitimde anadilde eğitimi de güvence altına alacak düzenleme yapılmalıdır.

7-            Göç ve mülteciler üzerine yapılan harcamalar, uygulanan fonlar hükümet tarafından şeffaf biçimde kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

8-            Sınırda görev alan kamu görevlileri ve aileleri için, rüşvet mekanizmasına son vermek üzere, hem göreve başlarken hem de görev bitiminde mal bildirimi zorunluluğu getirilmelidir. İnsan tacirlerine şemsiye olan cezasızlık politikasına son verilmelidir. Göçmenler için güvenli geçiş yolları sağlanmalı, ölümcül rotaları kışkırtan politikalara son verilmelidir.

9-            Sağlığa, eğitime, hukuka erişimde mülteci toplulukların dezavantajlı durumu ortadan kaldırılmalıdır.

10-         Geri gönderme Merkezleri kaldırılmalı yerine iltica ve kabul ofisleri açılmalıdır. Suça karışmış kişiler BM kanalıyla uluslararası yargıya teslim edilmelidir. Geri gönderme bir ceza politikası olarak uygulanamaz.

sanalbasin.com üyesidir