Havadis53

Taşkın riskini azaltacak, ilk kez Rize’de yapıldı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Doğu Karadeniz’de taşkın riskini azaltmak için ilk kez Rize’de Gabion duvar yaptı.

Taşkın riskini azaltacak, ilk kez Rize’de yapıldı
317 views
24 Temmuz 2023 - 14:23

HABER: ARZU ERBAŞ

Her yıl yaşanan sel ve heyelanlar nedeniyle ağır kayıpların yaşandığı Doğu Karadeniz Bölgesinde Devlet Su İşleri farklı projelerle riskleri azaltmaya çalışıyor. Projelerle özellikle şiddetli yağışlarla birlikte derelerin taşması tehdidinin önüne geçilmek isteniyor. En çok yağış alan il olması dolayısıyla DSİ yeni projelerinin birçoğunu Rize’de uyguluyor. Son olarak taşkın kontrolü için geliştirilen Gabion duvar çalışma yapıldı. İlk kez Rize’de gerçekleşen uygulama kapsamında Merkez’e bağlı Salarha Beldesinde dereye Gabion duvar örüldü. Tel kafeslerin içerisine malzeme dökülerek yapılan duvarın geçirgen özelliği taşkın kontrolünde önemli bir alternatif olması hedefleniyor.

‘GABİON İMALATINI İLK KEZ RİZE’DE’

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta ilk kez Rize’de gerçekleşen uygulamayı paylaşarak “Doğu Karadeniz’de taşkın riskini azaltmak için yenilikçi taşkın kontrol uygulamaları uyguluyoruz. Bu kapsamda Gabion imalatını ilk kez Rize’nin Merkez İlçesine bağlı Salarha Beldesinde uygulamaya başladık. Hayırlı olsun” dedi.

Haberin Videosu;

 

 

timbir - birlik haber ajansi