Havadis53

TEKNOFEST KARADENİZ Rüzgarı Rize’de Esmeye Başladı

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST KARADENİZ’in Rize ayağının açılışı gerçekleştirildi.

TEKNOFEST KARADENİZ Rüzgarı Rize’de Esmeye Başladı
570 views
12 Ağustos 2022 - 20:10

Sahil Parkı Çay Çarşısı yanında düzenlenen açılış programına Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin,  Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz,  ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ile kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TEKNOFEST KARADENİZ’in Rize etkinlikleri kapsamında 4 dalda düzenlenen “İnsanlık Yararına Teknoloji”, “Turizm Teknolojileri”, “Çip Tasarımı” ve “Eğitim Teknolojileri” yarışmaları başladı.

Açılış programına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, yaptığı konuşmada, TEKNOFEST’in gerçekleştirilmesine katkı sağlayan ve destek veren  Rize Valiliği,  Rize  Belediyesi  ve ilgili kurumlara teşekkür etti.

TEKNOFEST’in, Türkiye’nin milli hamle yolculuğunun en önemli organizasyonu olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Kacır, tam bağımsız Türkiye iddiasının toplumla en güçlü şekilde buluştuğunu söyledi.

Rize’de 4 yarışmanın finalinin yapılacağını aktaran Bakan Yardımcısı Kacır, “Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz ve dünyada az sayıda düzenlenen çip tasarım yarışlarını Rize’de düzenliyoruz. İnsanlık yararına teknoloji yarışlarını Rize’de gerçekleştiriyoruz. Bu yarışmamıza baş vuranlardan en genç kardeşimiz 6 yaşında kendi projesi ile bu yarışmaya katılıyor. Eğitim teknolojileri ve turizm teknolojileri yarışmalarının finalleri Rize’de gerçekleşecek.

Dünyayı yüksek teknoloji dönüştürüyor, geliştiriyor. Yüksek teknolojiye bütün dünyada gençler imza atıyor. Yapmamız gereken en önemli iş gençliğimizi, Türkiye’nin dört bir yanından bu yolculuğa dahil olmak isteyen gençlerimizi milli teknoloji hamlesinin paydaşı kılmak. Yapmamız gereken en önemli iş, varsa onların önlerindeki engelleri kaldırmak, onların yanında olmak. İşte bu anlayışla kim ne derse desin bu yoldan asla geri adım atmayacağız ve Türkiye’yi tam bağımsızlık iddiasına TEKNOFEST’lerle inşallah taşıyor olacağız”

Açılışta konuşma yapan Rize Valisi Kemal Çeber, “İlimize dışarıdan gelen Bakanlarım, özel konuklar ve geleceğimiz sevgili öğrencilerim, hepinize canı gönülden hoş geldiniz diyorum. Böyle bir festivalin Rize’de ev sahipliğini yapabilmenin gururunu yaşıyoruz. TEKNOFEST marşında söylendiği gibi bu milletin çocukları tasarlayıp yarınları dolduruyor semaları inşallah öylede olacak. Sevgili gençler burada her şey sizin için yapılıyor. Yeter ki siz tasarlayın, yeter ki siz düşünün, yeter ki siz gayret edin. Artık önünüzde milli figürler var. İnşallah sizler de onlar gibi olacaksınız” şeklinde konuştu.

Açılış programının ardından Vali Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci TEKNOFEST alanında bilimsel çalışmaların yer aldığı çadırları ziyaret ederek, projeleri tek tek incelediler. Projelerden hakkında bilgi alarak ilgililere çalışmalarında başarılar dilediler.

TEKNOFEST alanı yapılan incelemelerin ardından Çay Çarşısı ziyaret edildi.

14 Ağustos Pazar günü sona erecek TEKNOFEST yarışmalarına 97 bin 186 başvuru yapıldığı, 699 takım 3 bin 32 yarışmacının Rize finallerinde mücadele edeceği kaydedildi.

 

timbir - birlik haber ajansi