Havadis53

TRAFİK SIKIŞIKLIĞINA KADEMELİ MESAİ SİSTEMİ ÖNERİSİ

Rize Kent Konseyi Başkanı Murat Yazıcı kademeli mesai düzenlemesi ile eğitim döneminde mesai saatlerinde ki trafik sıkışıklığının önlenebileceğini söyledi. Yazıcı okulların önünde servis araçları için alan oluşturulmasını istedi.

TRAFİK SIKIŞIKLIĞINA KADEMELİ MESAİ SİSTEMİ ÖNERİSİ
260 views
23 Ağustos 2023 - 7:58

Haber: ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU

Rize Kent Konseyi Başkanı Murat Yazıcı okulların açılmasıyla birlikte servis ve trafik çilesinin başlayacağını, alternatif tedbirlerle sorunun minimize edilmesi gerektiğini belirtti. Yazıcı sabah saatlerinde ki trafik sıkışıklığının pek çok ilde uygulanan kademeli mesai düzenlemesi ve şehir merkezinde görev yapanların toplu taşıma araçlarını tercih etmesi ile hafifletilebileceğini söyledi.

Yıllardır kentte bu sorunun yaşandığı ve rantabl bir çözüm bulunamadığını kaydeden Yazıcı ” Okulların açılmasına 20 gün var ve hala trafik düzenlemesine ilişkin, servis güzergahlarına ilişkin yeni düzenlemeleri duymadık. Mesai saati öncesinde işe yetişmeye çalışan vatandaşların oluşturduğu trafik ile birlikte okul önlerinde oluşan yoğunluk birleşiyor. Sıkışıklık nedeniyle araçların hareket etmesi neredeyse imkânsız hale geliyor .Okul saatlerini ve belki bazı kurumların saatlerinin homojenleşmesi, belli zaman dilimlerine doğru sarkıtmak trafiği rahatlatacaktır. Okullar 15 dakika arayla başlatılabilir. Ayrıca şehir merkezinde yer alan okulların önünde servis araçları için bir alan oluşturulmalı ve yol kenarında beklemeleri önlenmelidir. Çift şeritli yollarda mesai saatlerinde tek şeridi dolmuş ve servislere ayırmak da çözüm olacaktır. Şehir merkezinde işyeri ve mesaisi bulunan kişilerde toplu taşıma araçlarını kullanırlarsa daha az araç trafiğe girecektir.

BİR ARAÇ 3 KEZ SERVİS ATMAMALI

Bir okul servisinin yakın saatlerde 3 kez servis atmasının çocukların hayatını riske attığını söyleyen Yazıcı ” Okul servisleri sanki oto yarışına katılmış gibi hız yapıyor makas atıyor. Diğer servisi yetiştirmek zorundayız gerekçesini ortaya koyuyorlar. Servis sayısını artırın o halde. Güzergahlarınızı ona göre belirleyin. Fazla para kazanacaksınız diye öğrencilerin hayatını riske sokamazsınız. Zaman zaman araçlarda yüksek sesle müzik dinlendiğini de duyuyoruz. Hem yüksek hız hem yüksek ses kazaya direk davetiyedir. Bu konuda neden denetimler yapılmıyor sorgulamak lazım.” şeklinde konuştu.

SERVİS ÜCRETLERİ ARAÇLAR GİBİ UÇUYOR

Kent Konseyi Başkanı Yazıcı bu yıl servis ücretlerinin 1.300 olacağına ilişkin duyum aldıklarını söyleyen Yazıcı ” Servis ücretleri de servis araçları gibi uçuyor.Bu fiyatla ailelerin çocuklarını servise vereceğini sanmıyorum.Çocuklar dolmuşa binseler servis ücretinin neredeyse 4 de biri daha az ücret ödeyecekler. Akaryakıta zam gelmiş olabilir ancak her şeyin bir makulü vardır.” dedi.

timbir - birlik haber ajansi