Havadis53

TÜM-FED BAŞKANI AYKUT’TAN 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI

TÜM-FED BAŞKANI AYKUT’TAN 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI
369 views
23 Ekim 2021 - 10:09

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısı ile

Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyon Başkanı Selami Aykut’un Basın açıklaması;

Bilindiği üzere 1829 yılından bu tarafa köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın devlet kurumlarıyla olan ilişkilerinde aracı bir rol oynayan, yaptıkları fedakârca çalışmalarla takdiri hak eden kıymetli muhtarlarımızın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi
“ Muhtarlar Demokrasinin Temel Taşıdır.” Anlayışı ile İlki 2016 yılında ülke genelinde kutlanan ve bugün burada beşincisini kutladığımız 19 Ekim Muhtarlar Gününün hepimize hayırlı ve kutlu olmasını dilerim.

Gerek muhtarlık müessesenin vermiş oldukları önem ve etkinlik ve rollerinin güçlendirilmesi,gerekse de bu müessesenin himaye edilerek çeşitli düzenlemeler ve iyileştirmelerle ihya edilmesi noktasında
Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu teveccühle devlet-millet bütünleşmesinin tescillendiği bir demokrasi bayramı olan bu önemli gün vesilesile, görevlerimizi hakkıyla yerine getirebilmek,vatandaşlarımızın sorunlarını en kısa sürede çözüme kavuşturabilmek adına son yıllarda yapılan çalışmalardan dolayı şükranlarımızı sunmak isteriz.

Ülkemizde yaşanan covid-19 salgını sürecinde mücadele veren sağlık çalışanlarımızı ve ‘Mahalle Denetleme Ekibi’ adı altında gece-gündüz gayret gösteren Muhtarlarımızı’da yürekten kutluyorum.

Nasıl 15 Temmuz’daki o kara gecede tüm mahalle muhtarlarımız sergiledikleri duruşuyla,Milli irade’ye sahip cıktıysa her daim Devletimizin yanında yer aldığımızı bilmenizi isterim.

192 yıllık bir geçmişi olan bu önemli müessesenin fedakar neferleri olarak;Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması,muhtarlık seçimlerinin selameti kavgasız vukuatsız olması için mutlaka seçim kanununun düzeltilmesi,adaylık Usulüne göre yapılması,

442 ile 4541 sayılı köy ve mahalle kanununun günümüz şartlarına ve koşullarına yetersiz kaldığından yeniden düzenlenerek güncellenmesi; 5393-9 sayılı kanunun düzenlenmesi;Belediye kanununda aynı ve diğer ibaresinin yerine aynı ve nakdi yardım eklenmesi, Mahalle muhtarlıklarına tüzel kişiliğin tekrar verilmesi konularının en öncelikli taleplerimiz olduğunu belirtmek isteriz.

Özellikle Anadolu’da Büyükşehir yapılan illerimizde köyler mahalle Muhtarlıklarına dönüştürülmüştür, Şehire uzak ve ulaşımı zor olan Muhtarlarımız Büyükşehir belediyelerine sorunlarına yeteri kadar aktaramadığı için olumsuzluklar yaşanmaktadır.
Anadolu’da Büyükşehir belediyeleri mevzuatın yeniden düzenlenmesini uzakta kalan Mahallerin tekrar köy statüsüne alınmasını talep ediyoruz.

Büyükşehirlerde özellikle büyük mahallelerde hizmet veren Muhtarlarımız nufus’a orantılı iş yoğunluğu yaşadığı için başka bir kazanç getirecek zamanı kalmıyor.
Büyükşehir’lerde hizmet veren Muhtarlarımızın ödeneklerinde yeniden düzenleyerek günün şartlarına uygun hale getirilmesini beklemekteyiz.

1829’dan bugüne kadar varlığını devam ettiren bu önemli müessesenin mirasçıları olarak bu özel günde görevi başında şehit edilen başta Acıbadem muhtarımız Mete Sertbaş’a ve tüm şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyoruz.

Bu önemli günde Şerefle vatanını korumuş ve mücadele etmiş ve Gazi olmuş başta 15 Temmuz Gazimiz Çengelköy Mahalle Muhtarı Can Çamurcu olmak üzere tüm gazilerimize saygı ve selamlarımızı iletiyorum.

Muhtarlar kurumu için bu zamana kadar yapılan çalışmalarda emek ve destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, İçişleri Bakanımız olmak üzere Siyasi Parti Genel Başkanlarımıza,İstanbul Valimize ve Kaymaklarımıza,Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe Belediye Başkanlarımıza tüm emeği geçen herkese teşekkür eder saygılarımızı sunarız.

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlu olsun..

Selami AYKUT
TÜMFED Başkanı
#TümİstanbulMuhtarDernekleriFederasyonu

timbir - birlik haber ajansi