Havadis53

Türkiye’nin ilk siber güvenlik dergisinin bu ayki konuğu Rizeli Bostan oldu

Türkiye’nin ilk siber güvenlik dergisinin bu ayki konuğu Rizeli Bostan oldu
539 views
22 Mayıs 2021 - 9:05

Türkiye’nin siber dünyadaki riskler ve siber güvenlik konusuna odaklanmış ilk basılı ve elektronik dergisinin bu sayıdaki konuğu yaptığı başarılı çalışmalarla adından söz ettiren Rekabet Kurumu’nun Rizeli Başkan Yardımcısı Recai Bostan’dı.

Gerek daha önce çalıştığı özel sektör firmalarında gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri A.Ş’de ve gerekse de Rekabet Kurumu’nda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Rekabet Kurumu’nun Rizeli Başkan Yardımcısı Haluk Recai Bostan siber güvenlik konusuna odaklanmış Türkiye’de ilk basılı ve elektronik dergisi olan Cybermag dergisinin konuğu oldu. Bilişim altyapısında uyum içerisinde çalışan yerli siber güvenlik ekosisteminin oluşturulabileceğini göstererek tüm kamu sektörü açısından örnek teşkil eden bir yapının kurulmasına öncülük eden ve bu başarının akabinde ise Cumhurbaşkanlığı külliyesinde “Yerli ve Millî Siber Güvenlik” temasıyla gerçekleştirilen Millî Güvenlik Zirvesi’nde ödüle layık görülen Bostan, yapılan söyleşide siber güvenlik konusunda birçok konuda kafadaki soru işaretlerine cevap veriyor. Öncelikle kısa ve orta vadede, mevcut siber güvenlik altyapısında yerini hala yerli çözümlere bırakmamış yabancı menşeili ürünlerin de önümüzdeki dönemde yeterli olgunluğa erişmesini beklediğimiz yerli/ millî muadilleriyle değişimini öngörüyoruz. Bu şekilde, ülkemiz insanının emeklerini desteklemeye ve güvenimizi göstermeye devam edeceğiz diyen Haluk Recai Bostan Siber güvenlik alanında ülke olarak topyekûn bir mücadelenin içine bulunduğumuz şu günlerde, insanımızın farkındalık düzeyinin artması ve bilinçlenmesi için elimizden geleni yapıyoruz dedi.

Haluk Recai Bostan Kimdir:

Haluk Recai BOSTAN, 1973 yılında Rize’de doğdu. İlk ve ortaokulu Dörtyol köyünde okudu. Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi elektronik bölümünü bitirdi. 1992 yılında Gazi Üniversitesi endüstri mühendisliğini kazandı ve 1996 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans yaparak 2002 yılında endüstri yüksek mühendisi unvanını aldı. Askerlik görevini Şırnak’ta yedek subay olarak yaptı. Özel sektör, kamu ve belediye iktisadi teşekküllerinde mühendis, satış yöneticisi, analist, proje yöneticisi, marka ve patent yöneticisi, danışman, eğitimci, uzman, yönetici ve yönetim kurulu üyesi olarak çeşitli görevlerde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri A.Ş de yönetici olarak görev yaparken, Aralık 2016 da Rekabet Kurumu Bilgi Yönetimi Dairesi Başkanlığı’na atandı. Bu görevi sürdürmekte iken Kasım 2019 tarihinden itibaren aynı zamanda Yönetim Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na da vekâlet etmeye başladı. 13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurumu Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Evli ve 3 çocuk babası olan Bostan, orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir. Uzmanlık alanları arasında reengineering, verimlilik, proje yönetimi, yatırım projelerinin değerlendirilmesi, optimizasyon, yönetim bilişim sistemleri, bilgi güvenliği, bilişim teknolojileri gelmektedir. Ayrıca uluslararası ticaret, satış ve pazarlama, satın alma ve kamu ihale mevzuatı konularında yeterli bilgi ve tecrübeye sahiptir.

timbir - birlik haber ajansi