Havadis53

Yılan hikayesine dönen Çay Kanunu Taslağı Bakanlığa sunuldu

Yılan hikayesine dönen Çay Kanunu Taslağı Bakanlığa sunuldu
314 views
07 Ağustos 2021 - 19:04

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Hüseyin Karaman “Çay kanunu taslağını hazırlayarak Tarım Bakanlığı’na sunduk” dedi.

Yıllardır çay müstahsillerinin dillendirdiği ‘Çay kanunu’ için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla geçtiğimiz yıl Rize Ticaret Borsası’na bütün çay paydaşlarının katılımı ile bir toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda ise Çay Kanunu Taslağı’nın hazırlanması için RTEÜ’ye koordinasyon görevi verildi. Görevi alan RTEÜ ise işe koyularak yıllardır üzerinde çalıştığı çay hakkında ki verilerle birlikte bir taslak hazırlığı içerisine girdi. Çıkarılması planlanan Çay Kanunu’nun taslağını hazırlarken bütün paydaşlar ile fikir alışverişi yapıldığını dile getiren RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman “Çay konusunda birçok araştırma yaptık ve yapıyoruz. Rize Ticaret Borsası’nda Tarım Bakanımızın olduğu bir toplantı olmuştu. Çayla ilgili konular gündeme gelerek çay kanunu konuşulmuştu. Ortak görüşle üniversitenin rehberliğinde ve koordinasyonunda yapılması noktasında karar alındı. Biz RTEÜ olarak hemen orada görevimizi aldık ve ilgili arkadaşlarımıza verdik.  Arkadaşlarımız ilde çayla ilgili olan ÇAYKUR, Ticaret Borsası, Ticaret Odaları, Ziraat Odaları gibi kim varsa, sadece ilimiz değil Trabzon’da, Artvin’de de ilgili insanlarla görüşerek gerçekten yoğun bir çalışma yaptılar” dedi.

‘Dünyada çay adına ne yapılmış diye baktık’
Taslak hazırlama sürecinde zaman zaman tepkiler aldıklarını fakat kendilerinin çok detaylı bir araştırma içerisinde olduğunu dile getiren Karaman “Bu uzadığında zaman zaman bize baskı da geldi ama biz orada şunu yaptık; geçmişten bugüne kadar yapılan tüm çalışmaları arkadaşlarımız incelediler. Ne yapılmış, dünya da ne yapılmış diye bu konuda ki yasal düzenlemelere baktılar. Geniş yelpazede bir görüş aldılar ve neticede kanun taslağını oluşturdular” ifadelerini kullandı.

‘Bundan sonra ki süreç ise Tarım Bakanlığı’nın koordinasyonunda’
Üniversite olarak üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yapmak için özen gösterdiklerini ve taslağı Tarım Bakanlığı’na sunduklarını dile getiren Rektör Karaman Biz taslağımızı Tarım Bakanlığı’na teslim ettik. Bundan sonra ki süreç ise Tarım Bakanlığı’nın koordinasyonunda gidecek. Detaylarına girmem belki doğru olmaz ama şunu söyleyeyim; kaçak çay konusu, fiyat konusu, çayın kalitesindeki işlemler dahil olmak üzere bütün sorunlar ele alındı. Hepsi düşünülerek hazırlandığı bir taslak oldu. Çay üreticilerimiz de bundan emin olsunlar. Hepsi en ince ayrıntısına kadar düşünüldü” şeklinde konuştu.

timbir - birlik haber ajansi