Havadis53

AKP’li belediyenin ‘uzay merkezi’nin kapısına 5 ayda kilit vuruldu

AKP’li belediyenin ‘uzay merkezi’nin kapısına 5 ayda kilit vuruldu
356 views
16 Temmuz 2021 - 8:43

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milli Uzay Programı’nı” açıklamasının ardından, Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde, AKP’li belediyenin 13 Şubat’ta açtığı ‘El Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi’nin kapısına 5 ay sonra zincirle kilit vurulduğu ortaya çıktı.

ANKA’nın aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Şubat 2021’de, “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak, sert iniş gerçekleştireceğiz” demişti.

Erdoğan’ın “Milli Uzay Programı’nı” bu sözlerle açıklamasından 4 gün sonra, Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde AKP’li belediye başkanı Metin Baydilli, “El Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi”ni açmıştı.

BAŞKAN, ‘GENÇLERİMİZİ ASTRONOMİYLE TANIŞTIRACAĞIZ’ DEMİŞTİ

Belediye başkanı Baydilli, açılış töreninde şunları söylemişti:

“Bu topraklarda özellikle çok önemli bilim adamları yetişti. Bugünden sonra da inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başlatılan bilim ve uzay hamleleri ile ülkemiz bu konuda lig atlayacaktır, önemli yerlere gelecektir. Biz de sayın Cumhurbaşkanımızın bu hamlesine destek vermek için bilim merkezimizde gençlerimizi bilimle, uzayla, astronomiyle tanıştıracağız ve gelecekte bu alanlara yönelmelerinde yol gösterici, yardımcı olacağız.”

Aradan geçen 5 ay sonra, El Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi’nin kapısına zincirle kilit vurulduğu ortaya çıktı. Merkez binasına “Türk Kızılay Teknoloji ve Bilim Merkezi” tabelasının asıldığı da görüldü.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdoganin-milli-uzay-programini-aciklamasinin-ardindan-kurulmustu-akpli-belediyenin-uzay-merkezinin-kapisina-5-ayda-kilit-vuruldu-463368h.htm
timbir - birlik haber ajansi