Havadis53

Bakanlık Kalkandere’yi seçti, pilot uygulama başlıyor

Rize’nin Kalkandere ilçesi, Milli Eğitim Bakanlığının okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için geliştirilen “Taşıma Merkezi Ana Sınıfı” uygulaması için pilot ilçe seçildi.Uygulama haftaya başlıyor.

Bakanlık Kalkandere’yi seçti, pilot uygulama başlıyor
122 views
09 Şubat 2024 - 22:40

HABER: ARZU ERBAŞ

Milli Eğitim Bakanlığının Okul Öncesi Eğitimine Erişim Modelleri Pilot Uygulaması kapsamına Rize’den Kalkandere ilçeside dahil edildi. 2023-2024 eğitim öğretim yılında her çocuğun okul öncesi eğitim alması hedefine yönelik nüfusu az olduğu için sınıf açılamayan yerleşim yerlerindeki çocukların okul öncesi eğitime erişimini sağlamak amacıyla “Taşıma Merkezi Ana Sınıfı” modeli Kalkandere’de de uygulanacak. Taşıma merkezi ana sınıfı modeli ile okul öncesi eğitim kurumu bulunmayan veya bir grup oluşturacak kadar çocuk olmadığı için eğitim kurumu açılamayan, nüfusu az ve dağınık kırsal yerleşim yerlerindeki çocukların, merkezi bir okula taşınarak eğitime alınması yoluyla hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Bakanlığın ilçede uygun gördüğü hat üzerinde 57-71 aylık okul öncesi çağındaki öğrenciler taşıma merkezi okula servislerle ücretsiz olarak taşınacak.

UYGULAMA HAFTAYA BAŞLIYOR

Kalkandere’de okul olmayan köylerdeki anasınıfı öğrencilerinin Kalkandere Anaokulu ve Çayırlı Anasınıfına ücretsiz taşınarak eğitime ulaşması sağlanacak. Kalkandere Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırlıklarını sürdürdüğü çalışmada okullarda ücretsiz eğitim hakkı verilecek çocuklar, diğer çocuklarla sosyalleşme imkanıı bulacak ve okul imkanından faydalanacak. İlçedeki tüm dağınık köylerde ikamet eden çocukların faydalanacağı “Taşıma Merkezi Ana Sınıfı”uygulamasının önümüzdeki hafta uygulamaya başlaması planlanıyor.

timbir - birlik haber ajansi