Havadis53

ÇAY’DA YAŞANAN KAOSUN EN BÜYÜK SORUMLUSU ? RİZE ZİRAAT ODASI VE RİZE TİCARET BORSASIDIR!

ÇAY’DA YAŞANAN KAOSUN EN BÜYÜK SORUMLUSU ? RİZE ZİRAAT ODASI VE RİZE TİCARET BORSASIDIR!
446 views
28 Eylül 2021 - 11:35

2021 yaş sayı sezonunun sonuna doğru geldik..

Her yıl olduğu gibi çayın ilk başladığı günden itibaren çay da yine büyük bir kaos ve sorunlar yaşandı ..
Herkesin bu sorunlar sebebiyle ÇAYKUR’u hedef gösterdiği bir ortamda ben görünmeyen bu sorunların esas kaynağı olan Rize Ziraat Odası ve Rize Ticaret Borsası konusuna değinmek istiyorum..
Rize Ziraat Odası ilçeleriyle birlikte vatandaşların cüzdanlarından(aidat 51,65)  bugünkü parayla eski parayla 8 trilyon 797 bin (Rize merkez 1 Trilyon 516 bin ) civarında büyük bir para kesiliyor!


Bugün Ziraat Odası’nın Çaykur’un hiçbir sorununa çare olamadığı, üreticinin zor zamanında bile hep kaçak güreşerek, yanlarında olmadığını gayet iyi biliyoruz ..
Hafta sonu CHP genel Başkanı Kılıçdaroğlu Rize’de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi, Kılıçdaroğlu son ziyaretini Rize Ziraat odasına yaptı.Paliç burada yaptığı açıklamada: Karadeniz’in en büyük Sivil toplum örgütü olduklarını,210 bin üreticinin bağlı olduğu Rize Ziraat odasının 6 dönem,21 yıldan beri Başkanlığını yaptığını, 6 kez panel çayla ilgili panel yaptıklarını, en büyük sorunla bu yıl karşılaştıklarını ifade ederek Rize de siyasilerin kendilerini 3 yıldan beri ziyaret etmediklerini kendilerini yalnız bıraktıklarını ifade etti..

Adama sormazlar mı,yukarıda ki tabloda görüldüğü gibi,Sadece Rize Ziraat odası,Çay  üreticilerinden 10 yılda (6 Trilyon ,582 milyon) aidat kesildi,

İki çay cüzdanı olan bir müstahsil olarak soruyorum, çayda bu kadar kaos ortamı oluşurken, sizler ne  yaptınız ,tüyü bitmemiş yetim hakkı olan bu kadar paraları nerede harcadınız?

TEK SUÇLU ZİRAAT ODASI MI ?

Bugün bugün çay üreticisini koruyacak,ona Kalkan olacak
ÇAYKANUNU’nu çıkaracak ana ünsür Rize Ticaret Borsası’dır ..

Ama ne hikmetse yıllardan beri çıkacak çıkacak diyerek aradan tam 15 yıl geçti.
Kanunu çıkarmaya ilk teşebbüs eden ,Rize eski milletvekili eski MUSİAD Başkanı Ali Bayramoğlu’dur..

Yallar önce Çay üreticisini korumak için yolan çıkan, eski ÇAY Konseyi Başkanı Bayramoğlu’nun hazırladığı çay kanunu, üreticileri korumaya yönelik olmadığı, baronları koruduğu anlaşılınca gündem düştü
Daha sonra basından da gördüğümüz gibi,Bayramoğlu’nun şirketi kaçak Çay olayıyla gündeme gelerek,kaçak çay ithalatı anlaşılınca, yapılan mahkeme sonunda ,7 trilyon 800 milyon para cezası ve evrakta sahtecilikten 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve Dubai’den gelişinde hava alanındagöz altına alınarak  ceza evine girdi.

Üreticileri korumaya yönelik bu çay kanun, her çay sezonunda ismi gündeme gelip ancak bir türlü çıkarılamamasının gecikmesinin tek sebebi Rize Ticaret Borsası’dır!

Bu yıl Çay borsasında çay taslağı hazırlandı.

Çay’ın gerçek temsilcilerinin(mustahsiller) olmadığı diğer bütün unsurların olduğu bu çay taslağı tartışıldı, taslak üniversiteye gönderildi.
İçeriğinde ne olduğunu kimse bilmediği bu taslak Tarım ve Orman Bakanlığı’na gönderildi ..

Yukarıda söylediğim gibi, Rize’de yaşanan kaosun en büyük unsurları bu iki güzide kurumumuz’
dur..

Yıllarca bütün oklar Rize Ziraat odasına çevrilmişken ,Rize Ticaret Borsası, dolaylı olsa da,resmi oranda  binde 2 oranında üreticilerden hemen hemen ziraat Odaları kadar para kesmektedir.

2020 yılında Tablo’da görüldüğü gibi 6 Trilyon 975 bin TL kesinti yapıldığı görüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği gibi,metal yorgunu idareciler ve yöneticiler yerlerini acilen terk etmelidir!
Bundan dolayı, yıllardan beri koltuklarına yapışan Çay’a üreticiye müstahsile hiç bir katkısı olmayan Rize Ziraat Odası Başkanı Baliç ve Rize Ticaret Borsası Başkanı  Mehmet Erdoğan bir an önce  istifa edip, yerlerine Çay’ın sorunlarını çözecek, çayımıza değer katacak pozitif enerji ile donanımlı RİZE iline Erdoğan’a layık kişiler olması, benim beklentim olduğu gibi,bütün üreticilerinde beklentisidir..

Haber : Osman Köseoğlu

timbir - birlik haber ajansi