Havadis53

Çayın arşivine ulaştı, fotoğraflar halka açıldı

Rizeli araştırmacı yazar Recep Koyuncu 1924 yılında kurulan Ziraat Çay Fidanlığında çay üretim denemeleri sırasında çekilen fotoğrafları 99 yıl sonra Cumhuriyetin 100. yılında açtığı sergi ile ilk kez vatandaşla buluşturdu.

Çayın arşivine ulaştı, fotoğraflar halka açıldı
78 views
27 Ekim 2023 - 15:00

HABER: ARZU ERBAŞ

Rize’de 1924 yılında kurulan Ziraat Çay Fidanlığındaki deneme üretimleri sırasında çekilen fotoğrafları Rizeli araştırmacı yazar Recep Koyuncu Rize arşivine kazandırdı. Ziraat Çay Fidanlığının o zamanki Müdürü Rauf Başar’ın yeğeni tarafından Koyuncu’ya hediye edilen fotoğraflar ise ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Rize Çayı’nın 99. Yılı fotoğraf sergisi’ ile halka açıldı. Rize Kültür Merkezi’nde 28 Ekim’e kadar açık kalacak sergide narenciye ve çay deneme üretimlerinin yanı sıra, fidanlıktaki ilk su deposu, meteoroloji binası, İlk Atatürk Büstü gibi 32 fotoğraf yer alıyor. Serginin açılışını yapan vali İhsan Selim Baydaş ve Belediye Başkanı Rahmi Metin ile davetliler fotoğrafları tek tek inceleyerek, Recep Koyuncu’dan bilgi aldılar.

Araştırmacı yazar Recep Koyuncu fotoğraflara rahmetli Rauf Başar’ın 82 yaşındaki yeğeni aracılığı ile ulaştığını belirterek “Cumhuriyet tarihinde narenciye ve çay ile ilgili Rize’de yapılan ilk deneme üretimlerinin ilk fotoğrafları bunlar. Sadece çay değil, mandalina, portakal, bambu gibi ürünlerin deneme üretimleri fotoğraflanmış. Ayrıca o dönem ne kadar fidan yetiştirildi, ne kadar fidan dağıtıldı ? bunların belgeleride mevcut. O dönem toplamda 34 çeşit ürün yetiştirilmiş. O üretimlerle ilgili fotoğraflar ilk defa vatandaşla buluşuyor. Bundan 2 ay kadar önce oranın ilk müdürü olan 1945 yılında vefat eden Rauf Başar’ın abisinin oğlu 82 yaşında bir abimiz bize ulaştı. Amcasının yazdığı bir kitabı arıyordu, hiçbir yerde bulamadı, bize ulaştı. Bu kitap bizim arşivimizde vardı. Kendisine kitabı verince ‘amcamın bütün evrakları sizin olsun’ Diyerek arşivi bize teslim etti. Biz de o arşivden elde ettiğimiz fotoğrafları Cumhuriyetin 100. yılında vatandaşlarımıza açtık. Rize’deki ilk meteoroloji binası ilk su deposu binası ilk Atatürk büstü fotoğraflarda yer alıyor” dedi.

timbir - birlik haber ajansi