Havadis53

CHP’Lİ BEKAROĞLU: “ÇAY İTHALAT KOTALARI BELİRLENMESİ TARIM BAKANI’NI İLGİLENDİRMİYORSA ORADA NE İÇİN OTURUYOR”

CHP’Lİ BEKAROĞLU: “ÇAY İTHALAT KOTALARI BELİRLENMESİ TARIM BAKANI’NI İLGİLENDİRMİYORSA ORADA NE İÇİN OTURUYOR”
350 views
18 Temmuz 2021 - 0:06

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Azerbaycan’dan gümrüksüz çay ithalatının gerekçesini sorduğu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den “Çay ithalat kota tahsisi Bakanlığımız görev alanında olmayıp, ülke ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmektedir” yanıtını aldı. Bekaroğlu, “Çay ithalat kotaları belirlenmesi Tarım Bakanını ilgilendirmiyorsa, kotalar belirlenirken Bakana sorulmuyorsa orada ne için oturuyor” dedi.

Mehmet Bekaroğlu, Azerbaycan’dan 300 tona kadar yapılacak çay ithalatının gümrük vergisinden muaf olmasına ilişkin 2 Mart 2021 tarih Cumhurbaşkanı kararına tepki göstermiş; kararın gerekçesini Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye sormuştu.

Bekaroğlu, TBMM’ye verdiği soru önergesinde; üretimi tüketimini karşılamayan Azerbaycan’dan bir çay ülkesi olan Türkiye’ye yapılacak çay ithalatına getirilen gümrük muafiyetinin ‘ihanet’ olarak algılandığını belirtmişti. Doğu Karadeniz bölgesinin birilerinin çıkarı uğruna gözden çıkarıldığını kaydeden Bekaroğlu, Bakan Pakdemirli’ye “Bölge halkının aleyhine olan bu karar, hangi çevrelerin isteği ile alınmıştır? Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararında belirtilen 300 ton çayı Azerbaycan’dan gümrüksüz olarak kim veya kimler getirecektir” diye sormuştu.

“BU ÜLKENİN TARIM BAKANI BU ÜLKENİN ÇİFTÇİSİNİN HAKKINI GÖZETMELİDİR”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Bekaroğlu’nun önergesine verdiği cevapta “Çay ithalat kota tahsisi Bakanlığımız görev alanında olmayıp, ülke ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmektedir” dedi.

Bekaroğlu, Pakdemirli’nin bu yanıtına şöyle karşılık verdi:

“Tarım Bakanı, tarımsal ürünlerin ithalatının Tarım Bakanlığının görev alanında olmadığını söylüyor, bu nasıl iş? Çay ithalat kotaları belirlenmesi Tarım Bakanını ilgilendirmiyorsa, kotalar belirlenirken Bakana sorulmuyorsa orada ne için oturuyor? Böyle sorumsuzluk olur mu? Ülkeye gümrüksüz çay sokuluyor ve Tarım Bakanı ‘Bu konu benim görev alanımda değil’ diyorsa o bakan istifa etsin. Bu ülkenin Tarım Bakanı bu ülkenin çiftçisinin, çay, fındık, tütün üreticisinin hakkını gözetmelidir.

timbir - birlik haber ajansi