Havadis53

COĞRAFİ İŞARETLİ DEREPAZARI PİDESİNİN DENETİMLERİ YAPILDI

Derepazarı Belediyesi’nin başvurusu ile 2018 yılında Fırıncılık ve pastacılık mamulleri, hamur işleri, tatlılar kategorisinde Coğrafi İşaret Belgesi alan Derepazarı Pidesi denetlendi.

COĞRAFİ İŞARETLİ DEREPAZARI PİDESİNİN DENETİMLERİ YAPILDI
230 views
28 Nisan 2023 - 22:20

Haber: Çiğdem Hacıfazlıoğlu

Rize’de Coğrafi İşaretli ürünlerin imalatını yapan işletmelere denetimler devam ediyor. Derepazarı Pidesi Coğrafi İşaret Denetleme Yetkilileri tarafından denetlendi. Denetlemede ürünün içeriği tarifnamesi teknik şartları hijyeni coğrafi işaret amblem kullanımı ürün sunumu ve paketlenmesine bakıldı Pide aynı zamanda malzemelerin doğru şekilde kullanılması, üretim metoduna uygun bir şekilde yapılması ve coğrafi işaret amblemi kullanımı açısından incelendi.

Derepazarı Pidesi; Rize ili Derepazarı ilçesinde 50 yıldan fazladır yapılıyor ve kullanılan malzemelerin doğallığı, üretim tekniği ve pide ustalarının mahareti ile müşterilerin beğenisine sunuluyor. Tadının değişmemesi için kesilmeden servis edilen Derepazarı Pidesi peynirli (kolot peniri), açık kıymalı, kapalı kıymalı, karışık, kavurmalı, sade (kuru) pide olmak üzere altı şekilde yapılıyor.Komar, gürgen, meşe veya kızılağaç odunu kullanılan karataş fırınlarda pişirilen Derepazarı Pidesi yapımında katkısız tereyağı ve doğal kaynak suyunun kullanılması ile diğer pidelerden farklı tat sunuyor.

timbir - birlik haber ajansi