Havadis53

FINDIKLI’DA VATANDAŞLAR YENİ YILA HORON EŞLİĞİNDE GİRDİ

FINDIKLI’DA VATANDAŞLAR YENİ YILA HORON EŞLİĞİNDE GİRDİ
346 views
01 Ocak 2022 - 16:04

Rize’nin Fındıklı ilçesinde vatandaşlar yeni yıla tulum ve horon eşliğinde girdi. Fındıklı Belediyesi’nin kutlama etkinliğine katılan vatandaşlar, “Yeni yılda yüzümüzün gülmesini istiyoruz. Bu yeni yılda da hep birlikte gülelim” dedi.

Fındıklı Belediyesi, yılın son gününde, yöre halkını kutlama programında bir araya getirdi. Yılbaşı programına yüzlerce Fındıklılı vatandaş katılırken, onlarca vatandaş da çevre illerden ilçeye geldi.

Hayati Aykut Parkı’nda yapılan etkinlik, yöresel yemek ziyafeti ile başladı. Fındıklılı vatandaşlar kendileri hazırladıkları yemekleri programa katılan misafirlere ikram etti.

Çeşitli sanatçılarında katıldığı yılbaşı programı “skeç gösterisi” ile başladı. Skecin ardından sahneye “meci” kültürü ile hiçbir ücret almadan yöresel sanatçılar çıktı. Fındıklı’da gelenek haline gelen yılbaşı etkinlik programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken Fındıklı esnafının da programa katılanlara sürprizi oldu. 450 esnafın çeşitli hediyeler verdiği bir çekiliş düzenlendi.

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, “eşit, özgür ve kardeşçe yaşayacağımız bir ülke özlemi çekiyoruz” dedi. Çervatoğlu, şunları söyledi:

“Bu etkinlikte varsılla yoksulu bir araya getirmek, varsılın ve yoksulun yeni yıla girerken en azından yüzünün güldüğü bir program istedik. Fındıklı’da eşit, özgür, kardeşçe yaşayacağımız bir ülke özlemiyle dünden bugünden daha güzel yarınlar yaşamak dileğiyle Fındıklı halkının bu güzelliği benim için bir onur. Biz sadece halkımızın isteğini hayata geçiriyoruz. Bende Fındıklı halkının bir neferiyim.”

FINDIKLI’DA HAYAT MECİ İLE GÜZEL

Çervatoğlu, programda Fındıklı esnafından toplamda 450 kişinin yapılan çekilişe katkı sunduğunu ifade ederek “Fındıklı’da toplam 600 esnaf var. 450 esnafımız bu çekilişlere katıldı. Bu çok güzel bir şey. Yöresel sanatçılarımız tamamen meçi anlayışı ile ücretsiz geldiler. Burada Fındıklı halkımız yemek yaptı, ‘meci sofrası’ kurduk. Herkes ücretsiz bir şekilde akşam yemeğini yedi. Belediye olarak da biz de çorba, kaz ve tavuk yaptık. Halkımızla birlikte bizler de ‘meci sofrasına’ katkıda bulunduk. Fındıklı’da hayat ‘meci’ ile güzel” dedi.

Çervatoğlu, “Hiç kimsenin ötekileştirilmediği, herkesin eşit, özgür kardeşçe yaşadığı bir ülke özlemi ile önümüzdeki sürecinde seçim süreci olduğunu biliyorum. Bu ülkeyi yaratacak olanlara yeter ki ‘yeter’ diyelim diyorum” diye konuştu.

Fındıklı’da yaşayan Muhammet Ermiş ise “Belediyemize teşekkür ediyoruz. Belediye buraya herkesi topladı, çok da güzel oldu. Biletin yok hiçbir şey yok açık havada harika bir program. Fındıklı’da bulunan bütün köylerimizi buraya topladılar. Bu etkinlikleri her belediyenin yapması lazım. Yeni yılda yüzümüzün gülmesini istiyoruz” dedi.

Programa Trabzon’dan katıldığını söyleyen Teşrife Boysan ise şunları söyledi:

“Yerelde bu tarz etkinliklerin açık alanda halka açık yapılmasına özellikle ülkemizde hiç alışkın değiliz. Ama son yıllarda şunu fark ediyoruz ki yerel yönetimler artık eski yerel yönetimler değil. Yurttaşlar da artık eski yurttaşlar değil. Sosyal hayattan artık beklentilerimiz taleplerimiz var yerel yönetimlerden. Fındıklı Belediye’mizin yapmış olduğu bu ücretsiz etkinlik çok kıymetli ve çok değerli. Trabzon’da bana, ‘Rize Fındıklı, Alaçatı olacak mı’ diye soru soruyorlar. Benim de bir Fındıklılı olarak söylediğim şu: ‘Hayır asla Alaçatı olmayacak.’ ‘Fındıklı olarak yerelin özgün yerelin özgün karakterlerini koruyarak, Fındıklı olarak devam edecek’ diyorum.”

timbir - birlik haber ajansi