Havadis53

Gürcülerin neden Rize’ye gelmediği belli oldu

Gürcülerin neden Rize’ye gelmediği belli oldu
394 views
07 Haziran 2021 - 12:24

1 Haziran 2021 Salı günü Sarp sınır kapısının açılmasıyla birlikte Gürci vatandaşlarında ülkemize giriş yapmasını beklerken tam tersi oldu.

Sarp sınır kapısından Türkiye’ye girişlerde Gürcü vatandaşlar için yaklaşık 3 aydır müsade edildiği ancak Gürcü vatandaşların Türkiye’ye gelmedikleri öğrenildi. Çay sezonu başlamadan Türkiye’ye gelen Gürcü vatandaşlar bu yıl Karadeniz bölgesine gelmedi. Çay toplamak için özellikle Rize’ye gelen Gürcü vatandaşlar bu yıl Türkiye’ye gelmeyip Avrupa ülkelerine gittiği öğrenildi.

KARADENİZ’E DEĞİL AVRUPA’YA GİTTİLER
Çay hasatı öncesi akın akın Karadeniz bölgesine gelen Gürcü vatandaşlar bu yıl gelmeyip Avrupa ülkelerine giderek çalışmaya başladı. Geçtiğimiz yıl çay sezonunda pandemi nedeniyle Gürcistan uyruklu çay tarım işçileri Türkiye’ye giremeyince Karadeniz’de İmece usulü çay toplanmaya başlanmıştı. Bu yılda Gürcü vatandaşlar gelmeyince Doğu karadeniz’de çay tarımı yapan üreticiler kendi aralarında İmece usulü ile çay toplamaya devam etti.

GÜRCÜLERE İHTİYACIMIZ YOK
Çay tarımının yapıldığı iller Rize, Artvin, Giresun ve Trabzon olsa da çay toplamanın aksayacağı algısı geçtiğimiz yıl tüm Türkiye’de gündem olmuş, çayın nasıl toplanacağı konuşulmuştu. Çay üreticilerinin ortak düşüncesi ise gürcülere ihtayaç olmadığı yönünde. Avurpa kapılarını gürcü vatandaşlara açarak insan gücünden faydalanmak için 1000 Eura 1500 Euro arasında maaş vererek Gürcü vatandaşları Avrupa ülkelerinde istihdam etmeye başladı.

timbir - birlik haber ajansi