Havadis53

İKİZDERE BÖLGE TURİZMİNİN YENİ TURİZM ‘DESTİNASYONU’ LANSMANI YAPILACAK

Rize’nin İkizdere ilçesinde tarihi ve arkeoloji yüzey araştırmaları tanıtım toplantısı yapılacak.

İKİZDERE BÖLGE TURİZMİNİN YENİ TURİZM ‘DESTİNASYONU’ LANSMANI YAPILACAK
202 views
28 Temmuz 2023 - 17:10

Haber: Dilek ONAY CAN

İkizdere ilçesinde 2022 yılından itibaren, beş yıl boyunca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve Belediyenin destekleri ile geniş kapsamlı bir yüzey araştırması yürütülecek.

Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığının onayıyla tarihi ve arkeoloji yüzey araştırmaları lansmanı yapılacak. Basın lansmanı 2 Ağustos 2023 Çarşamba saat 10.00’da İkizdere Kaymakamlığı sosyal tesislerinde yapılacak..

İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, ilçede, 2022 yılından itibaren, beş yıl boyunca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve Belediyenin destekleri ile geniş kapsamlı bir yüzey araştırması yürütülecek olduğunu ifade ederek; “5 üniversiteden Değerli Akademisyen Hocalarımızın İkizdere’de sürecek 5 yıllık çalışma programlarının ilk yılında elde ettikleri bulguları ve gelecekte bulmayı umdukları izleri Türkiye kültür bakanlığı izniyle bir basın ‘lasmanıyla’ ilimiz ve ülkemiz kamuoyuna sunacaklar. Bu yüzey araştırmasında, 19 Mayıs Üniversitesi’nden Doç. Dr. Okay Pekşen Atatürk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yasin Topaloğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ercüment Yıldırım ve Erzurum Teknik Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Murat Kılıç Rize Müzesi görevlisi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Arkeolog Mustafa Kandemir saha araştırmasında bulunacaktır” dedi

Bu saha araştırmasından ilçedeki kültür varlıkları tespit edilmeye ve önceki dönemlere ait yerleşme kalıntıları ile arkeolojik eserler belirlenmeye çalışılacak olduğunu söyleyen Başkan Karagöz; ”

İkizdere Belediyesi olarak kıymetli akademisyenlerimize elimizden gelen tüm yardımı yapmaya ve bölgemizin tarihsel geçmişinin daha iyi anlaşılması için çalışmaya devam etmekteyiz. Ayrıca yapılacak yüzey araştırması sonucunda tespit edilen kültür varlıklarını tanıtabilmek için bir kitap çalışması planlanmakta. İlçemizin bulunduğu coğrafyadaki binlerce yıllık yaşam tarihi Akademik bir tabana oturtacak olan bu çalışma ilçemize değer katacak.” diye ifade etti

İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz sözlerinin sonunda; “İkizdere’mizde güzel şeyler olacak. Çok heyecanlıyız. Bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Bizim Denizimiz, kumumuz, güneşimiz yok.! Bizim Dünya cenneti bir coğrafyamız , tarihimiz ve kültürümüz var işte bu çalışma bölgemizde binlerce yıl var olan yaşam izlerini akademik bir çalışmayla belgeleyip bölge turizminin ve kültürünün hizmetine sunacak.

timbir - birlik haber ajansi