Havadis53

İlçeler arası ‘Turizm Tüneli’nde ilk ışık

Rize’de her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Çamlıhemşin ilçesi ile doğa harikası Hemşin ilçesi tünellerle birbirine bağlanıyor. ‘Turizm Tüneli’ niteliğindeki 5 tünel tamamlandığında Hemşin ilçesinin turizme açılan kapısı olacak.

İlçeler arası ‘Turizm Tüneli’nde ilk ışık
381 views
22 Şubat 2024 - 23:50

HABER: ARZU ERBAŞ

Doğu Karadeniz’in zorlu coğrafyasında turizm ile ön plana çıkan Rize’de alternatif turizm noktalarına turistlerin daha rahat ve hızlı ulaşımı tünellerle sağlanacak. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan dünyaca ünlü Ayder Yaylasının bulunduğu Çamlıhemşin ilçesine komşu Hemşin ilçesine geçiş için başlatılan 5 tünelli ‘Şehir Geçişi İl Yolu Projesi’ devam ediyor. Toplam uzunluğu 12,5 kilometrelik projede 190 metre ve 290 metrelik iki tünelin ihalesi yapılarak çalışmalar Ekim 2023 yılında başladı. İlçeler arası ‘Turizm Tüneli’ niteliğindeki projede 190 metrelik T1 tünelinde ışık görülürken, 290 metrelik T2 tünelinde ışığın görülmesine 18 metre kaldı. 1 km ,2.5 km, 2650 metrelik 3 tünelinde tamamlanması ile proje Hemşin’in turizme açılan kapısı olacak.


Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar “Yolun tamamlanması ile bölge turizminin gelişmesine katkı sunacak ve Hemşin ilçemiz turizmden hak ettiği payı alçak” dedi.

timbir - birlik haber ajansi