Havadis53

KARAMEHMETOĞLU ”ÜLKEMİZDE TREN YOLU OLMAYAN D. KARADENİZ BÖLGEMİZ’DE BU ÖNEMLİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRMELİYİZ ”

Rize Ticaret ve Sanayi Odası “Medya Buluşması” adı altında Rize basınıyla Yakamoz Restoranda bir araya geldi. Kahvaltılı basın toplantısına Rize’de görev yapan yazılı ve görsel basın yoğun katılım gösterdi.

KARAMEHMETOĞLU ”ÜLKEMİZDE TREN YOLU OLMAYAN D. KARADENİZ BÖLGEMİZ’DE BU ÖNEMLİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRMELİYİZ ”
281 views
09 Haziran 2023 - 12:18

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

RTSO YK Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyeliğine bir kez daha yeniden seçilen, Şaban Aziz Karamehmetoğlu berberinde,  RTSO Meclis Başkanı Ahmet Arif Mete, YK Başkan Yardımcısı Cem Temizel, YK Üyeleri Abdul Salih Engeloğlu, Abdurrahman Çemberci, Cem Temizel, Yılmaz Çoruh, Mehmet Üzümcü, Ramazan Aydoğan, Mehmet Taşkın, RTSO Genel Sekreteri Gafur Karali ile birlikte katıldılar. RTSO Başkanı Karamehmetoğlu; RTSO olarak öncelikle takipçisi oldukları proje ve yatırımlar ve Rize ekonomisi,  Rize genelinde devam eden yatırımlar ve de başlayacak olan yeni projelerle birlikte, ülke ekonomisiyle ilgili gelişmelere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Karamehmetoğlu, konuşmasının başında, 2022-2023 sezonunda şampiyon olarak süper lige çıkan Çaykur Rizespor’u tebrik ederek Rize kamuoyunu sevince boğan bu başarının kalıcı olmasını temenni etti. Çaykur Rizespor Başkanı Turgut’a ve camiaya Süper ligde başarılar diledi.

Rize Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU, “14 Mayıs 2023’de büyük bir katılım ve huzur içinde Dünya’ya örnek bir katılımla gerçekleştirilen genel seçimlerin ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Cumhurbaşkanımızın yeni kabinesini tüm milletvekillerini tebriklerimle çalışmalarında başarılar diliyorum. Rize Eski Milletvekili Osman Aşkın Bak’ın ikinci defa Gençlik ve Spor Bakanlığına atanmasından duyduğumuz memnuniyetle, başarılarının devamını diliyorum. Önceki bakanlığı döneminde yarım kalan projelerin tamamlamasını ümidiyle kabinede Rizeli bakanımızın bulunmasından mutluluk duyuyoruz. Değerli basın mensupları, 31 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleşen TOBB 79. Genel Kurulu’nda yapılan seçimler ile tekrardan TOBB YK Başkanı olarak seçilen M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanımızı tebrik ediyorum. Sayın Başkanımız yeni yönetiminde tekrardan bendenize yönetim kurulu üyesi olarak Rize’mizi ve bölgemizi temsilen yer vermesinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bu seferde bu önemli görevimi başarı ile yürütmek için tüm yönetimimiz olarak ülkemiz ve bölgemizin kalkınması ve ekonomik güçlenmesini için, dur durak demeden çalışacağız.” diye basın toplantısına başladı.

RTSO Başkanı KARAMEHMETOĞLU, “Değerli basın mensupları geçtiğimiz yıl TOBB tarafından ilimize 3 tane okul kazandırmayı planlamıştık. Bu okullarımızın ikisinin, Rize Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yer tahsisinin yapılmıştı. Pazar, Ardeşen ilçelerinde yapılan bu iki okulun inşaat ihalelerinin yapıldığını ve temelleri atıldı. Çayeli ilçesinde yapılacak olan okulun ise arsa arazi tahsisinin yapılmasını beklemekteyiz. Hiç bir zaman unutmadığımız ve unutamayacağımız ülkemizi yasa boğan deprem felaketinde sislerinde malumu 50 binden fazla canımızı kaybettik. Çok daha fazla sayıda yaralıya ve büyük bir maddi kayba neden olan ve asrın felaketi diye adlandırılan bu afetin bir daha yaşanmaması rabbimden diliyorum. 110 milyar dolar civarı bir maddi kaybın yaşandığı depremin yaralarını devletimizin desteği ile hep birlikte sarmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda depremin ilk gününden itibaren ellerinden gelen bütün katkıyı verdiklerini ve vermeye devam ediyoruz. TOBB olarak, “El Verin Ev Yapalım” projemiz devam etmektedir. Rize Valiliğimiz öncülüğünde, Ticaret ve Sanayi Odası, Çaykur, Ticaret Borsası, Rize Belediyemiz ve İl Müftülüğümüz işbirliğinde yürütülen, “Çay Sokağı Projesi” başarılı bir şekilde devam etmektedir. Çay müstahsilleri, çay eksperleri vasıtasıyla gerçekleştirilen bilgilendirilmeyle ve buradan da kamuoyunu bilgilendirerek her kesimden katkılar bekliyoruz. Burada yapılacak olan yardımların zekâta sayılabildiğini ve vergi matrahından düşüldüğünü buradan kamuoyunun bilgisine sunmuş olayım. Rize ili olarak bölgede bir iz bırakabilmek şehrimizin konumu açısından çok önem ifade etmektedir.

İlimiz ve bölgemizin en önemli ekonomik girdimiz ve ekonomik refahı büyütmek için olmazsa olmazımız turizm ve 4 mevsim turizm yatırımlarımızdır. O nedenle Rize-Artvin Havalimanından Haziran ayı sonu itibariyle Umman’dan ve Telaviv’den olmak üzere ve 2 uluslararası seferleri başlamış olacak. Günlük 11 sefer düzenlenen havalimanımızın daha etkin çalışması noktasında çalışmalarımız devam etmektedir. İlimiz ve bölge illerimize ulusal ve uluslararası sefer talepleri gelmektedir. Bu taleplerin karşılanmasında siyasilerimizin de katkı sağlaması noktasında çalışılmalarımız devam etmektedir.” diye açıkladı.

RTSO Başkanı ve TOBB YK Üyesi KARAMEHMETOĞLU, “ 2023 yılı Mayıs ayı sonu itibarıyla 86.426.409 Milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. 2022 ve 2023 yılları ihracat verileri kıyaslandığında, 2023 yılında %10 civarında bir azalma görüldüğünü ifade etmek isterim. Bu azalmaya 2023 yılı maden ihracatında gerçekleşen %27 oranındaki düşüşün neden olduğu görülmektedir. Öte yandan Su ürünleri ve hayvancılık mamulleri ihracatında ise %47 oranında artış görülmüştür. Bunun ilimiz için önemli bir gelişmedir. 2024 yılından itibaren merkezleri nerede olursa olsun firmaların ihracatlarının yapıldığı ilin rakamlarına yansıyacağını göreceğiz. Bu sayede Rize’den yapılan ihracatın gerçek rakamlarının belirlenmiş olacak. Rize Organize Sanayi Bölgesinde bu kapsama girecek olan yeni firmalar mevcut olacaktır.” dedi.

Bölgenin en önemli ekonomik girdisi ve devam eden 1. Sürgün yaş çay kampanyası ve Rize genelinde devam eden yatırım ve projelerle ilgili detaylı bilgi paylaşımında bulunan, RTSOB Karamehmetoğlu, basın toplantısının sonuna doğru şu açıklamalarda bulundu.

Çay sezonunun ilk sürgününün başarılı geçtiğini ifade eden Karamehmetoğlu, 2. Ve 3. Sürgünün de aynı şekilde geçirilebilmesi için bazı çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı. Kuru çaya yapılan zammın çay sektörünü bir nebze rahatlatacağını ancak yeterli olmayacağını vurgulayan Karamehmetoğlu, önceki yıllarda uygulanan selektif kredilerin bu yıl da uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Karamehmetoğlu, Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığında çalışma yapıldığını ve Merkez Bankasından da onay çıkması halinde kampanya döneminin rahat geçebileceğini ifade etti. Geçtiğimiz ay yapılan seçimler sonucunda Ulusal Çay Konseyine Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim olarak seçildiğini ifade eden Karamehmetoğlu, kendilerine başarılar diledi.

Turizm sezonunun şu anda %50 ile %60 oranında doluluk oranında devam ettiğini belirten Karamehmetoğlu, yeni başlayan sezonda bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Karamehmetoğlu, yabancı turistlere farklı fiyat tarifesi uygulanmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. Karamehmetoğlu, diğer yandan ilimize gelen yerli ve yabancı turistlere davranış biçimine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Turizme yabancı dil desteği konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Karamehmetoğlu Üniversite-Sanayi işbirliği protokolü kapsamında üniversite başta Arapça ve İngilizce olmak üzere yabancı dil bilen öğrencileri turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile ihtiyaç alanlarına göre buluşturacaklarını belirtti. Bu çalışmanın iki taraf içinde kazançlı olacağını vurgulayan Karamehmetoğlu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’a ilgilerinden ve katkılarından dolayı teşekkür etti. Öte yandan firmaların yabancı dil eğitimi taleplerinin alındığını İngilizce, Arapça ve Gürcüce olmak üzere yabancı dil kurslarını Ekim ayında başlatmayı planladıklarını ifade eden Karamehmetoğlu, Turizm alanında hazırlanan Master Planların ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Odamızda gerçekleştirilmesi planlanan Turizm çalıştayına ilgilileri beklediklerini ifade etti.

ROSB’de ilk etabın tamamlandığını ifade eden Karamehmetoğlu, 2. Etap çalışmalarının da neredeyse tamamlandığını belirtti. Altyapı ihalesine çıkılacağını belirten Karamehmetoğlu 24 parsel için 140 firmanın talepte bulunduğunu belirtti. Karamehmetoğlu, bu durumun firmaların yatırıma eğilimli olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. Lojistik Merkez projesinin seçim döneminde yavaşladığını belirten Karamehmetoğlu, seçimin ardından çalışmaların hızlanacağını umduklarını ifade etti. Lojistik Merkezin verimliliğinin Rize Erzurum arası Ovit Yolu’nun tamamlanmasına bağlı olduğunu vurgulayan Karamehmetoğlu, halen tamamlanamayan bölümlerin ivedilikle ele alınması gerektiğini vurguladı. Bu konu hakkında Diyarbakır’da oluşturulan Lojistik Merkezi ile İyidere Lojistik Merkezi’nin birbirine entegre edilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Karamehmetoğlu, bunun için de yine Rize-İspir-Erzurum yolundaki eksikliklerin tamamlanmasının önemli rol oynadığı vurgusu yaptı. Bölgedeki diğer çalışmaların hızlı şekilde bitirildiğinin altını çizen Karamehmetoğlu bu konunun üzerinde durulması gerektiğini ifade etti. Rize Erzurum arasındaki yolun Erzurum tarafına tekabül eden alanda Erzurum Havalimanından başlamak üzere Kırık tüneli civarından çıkacak olan yaklaşık 6.000 metrelik bir tünel projesi bulunduğunu ifade eden Karamehmetoğlu, bu projenin de tamamlanması ile Rize- Erzurum arasının 30 km. daha kısalacağını ve toplam mesafenin 1 buçuk saate düşeceğini belirtti. Bu projenin ve diğer projelerin takipçisi olacaklarını ifade eden Karamehmetoğlu konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletildiğini belirtti.

Rize Şehir Hastanesi Projesinin kısa zamanda üstyapı ihalesinin yapılması gerektiğini ifade eden Karamehmetoğlu, bu projenin ilimiz sağlık turizmine katkısı olacağının altını çizdi. Karamehmetoğlu Projenin Gürcistan’ın doğusu ve çevre illere de hizmet vereceğini vurguladı. Odamızın her platformda dile getirdiği olmazsa olmaz projesi Samsun-Sarp Demiryolunun en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Karamehmetoğlu, Türkiye’nin dört bir yanında demiryolunun var olduğunu belirterek Doğu Karadeniz’in de artık bu hizmete kavuşması gerektiğini ifade etti. Karamehmetoğlu, artık tüm bölge illeri tarafından kabul gören bu projeye Rize basının da desteklerini beklediklerini belirtti. Karadeniz sahil yolunun ihtiyaca cevap vermekte zorlandığının altını çizen Karamehmetoğlu, gerek sivil ulaşım, gerek turizm, gerekse lojistik anlamda 1.200 rakım bandında bir Karadeniz Otoyolunun projelendirilmesi gerektiğini ifade etti. Ordu’ya kadar zaten şehrin arka tarafına alınan yolun diğer illeri de içine alarak Sarp Sınır Kapısı’na kadar devam ettirilmesi gerektiğini ifade eden Karamehmetoğlu, bu projenin 20 yıl önce yapılan sahil yolunu da rahatlatacağını belirtti.

Yatırım talepleri doğrultusunda turizm sezonunun uzatılması için kış turizmine yönelik bazı tesislerin altyapılarının oluşturulması gerektiğini ifade eden Karamehmetoğlu, Ayder havzasında Master planları hazırlanan projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini, bu konuda da Yeniden Gençlik ve Spor Bakanı olan Osman Aşkın Bak’ın da desteklerini beklediklerini belirtti.

RTSO Meclis Başkanı Ahmet Arif Mete’nin Başkanlığını yürüttüğü Galericiler Sitesi Kooperatifinin kuruluşunun yapıldığını ifade eden Karamehmetoğlu, Derepazarı Belediye’sinin Sahil Dolgu Sahasında tahsis ettiği arazide inşa edileceğini ifade etti. Karamehmetoğlu Proje hakkındaki bazı hususların da devletimizin ve siyasilerimizin desteği ile aşılacağına inandıklarını belirtti

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile TOBB ETÜ Üniversitesi arasında yapılan “AR-GE İnovasyon, Teknoloji Transferi İş Birliği Protokolü’nde Odamız üyelerinin de yararlandırılması konusunda bazı çalışmalarının bulunduğunu söyleyen Karamehmetoğlu, 16 Mart 2023 tarihinde “RTEÜ Üniversite Teknokent” toplantısının Odamızda yapıldığını ifade etti. Başkan Karamehmetoğlu, Odamız üyelerinin işlerini geliştirebilmelerini veya yeni yatırım alanlarına girmelerini sağlayacak projelere ulaşmaları için Üniversitemiz Teknokent’i ile iletişime geçebileceklerin belirtti. Toplantı sonucunda basın mensuplarının sorularını büyük bir içtenlikle cevaplayan, RTSO YK Başkanı Karamehmetoğlu, basın mensuplarına toplantılarına gösterdikleri ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

timbir - birlik haber ajansi