Havadis53

RİZE VALİSİ BAYDAŞ VE BELEDİYE BAŞKANI METİN BAŞARILI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTULAR

Rize Valisi İhsan Selim Baydaş ve Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Tercihim Rize projesi kapsamında Merkezi Sınav Puanına göre Türkiye genelinde dereceye giren öğrenciler için düzenlenen ödül törenine katıldı.

RİZE VALİSİ BAYDAŞ VE BELEDİYE BAŞKANI METİN BAŞARILI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTULAR
245 views
28 Ağustos 2023 - 12:30

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Tercihim Rize projesi kapsamında Merkezi Sınav Puanına göre Türkiye Genel Yüzdelik Dilimi 0,1 ile 1,50 arasında olan ve ilimizdeki liseleri tercih eden öğrenciler ile Merkezi Sınav Puanına göre Türkiye geneli sıralamada ilk 1000’e giren öğrenciler için İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde ödül töreni düzenlendi.

Törende konuşan Vali Baydaş, ”Eğitime dair her meselenin birincil öncelikleri olacaklarını ifade ederek, “İftihar edeceğimiz bir ekiple karşı karşıyayız. Bugün burada ödül alacak kardeşlerimiz sınavlara hazırlandılar ve Türkiye derecesi alarak ailelerini, öğretmenlerini, okullarını ve şehrin yöneticileri olarak bizler iftihar ettirdiler. Emeklerinize sağlık. Hepinize teşekkür ederiz. Burada akademik başarı öncelediğimiz, ölçebildiğimiz ve istediğimiz bir tarafı, bir diğer tarafı da hem şehir aidiyet duygusu hem millet memleket aidiyeti duygusunu verebilmemizdir. Eğitim ve öğretimi hep birlikte ifade ediyoruz. Başarıyı iki yönlü düşünmeliyiz. Bir taraftan Matematik, Fizik, Kimya veya Türkçe gibi sınavlarda sorular çıkan bilimlerde başarının yanı sıra bir yanında adabı muaşeret olan, millet memleket sevgisi olan, devlet şuuru olan, aile olan, sevgi, saygı, sadakat olan bir kanadı var. İkisinin de aynı anda yükselmesi lazım. Biri eksik olduğunda olmuyor.

Bugün baktığınız zaman İHA’lar ve SİHA’lar belki de dünya savaş tarihini değiştirecek icatlardır. Ama sadece o yanı yok. Orman yangınlarında müdahaleyi ve ilk tespiti onunla yapıyorsunuz. Deprem bölgesinde nasıl iş gördüğünü biliyoruz. Hasar tespitlerini onlarla yaptık. Meseleye sadece bu yönüyle de bakmamak lazım. Bunun temelinde hem çok iyi bir eğitim hem de çok iyi bir millet ve memleket sevdası var. Milletine ve memleketine olan sevda olmazsa başka yerlerde de o imkânı çok daha yüksek paralarla karşılayabilirler.

Bugün buradaki bu genç kardeşlerimiz Türkiye’deki en güzel üniversitelerde eğitim görecekler ve en başarılı öğrenciler olarak mezun olacaklar. Onlara düşen vazife milletinin ve memleketinin imkanlarıyla sağladıkları bu eğitimleri tekrar milletinin ve memleketinin hizmetine sunabilmeleridir. Bugün buradan onlara yüklenebilecek sorumluluk o, bizim onlardan istediğimiz kendilerini çok iyi yetiştirmeleri ve bu makamları devralmalarıdır. Hepinizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bu başarı için çok fedakarlıkta bulundunuz. Bugün onun hepsinin ödül töreni. ” dedi

Merkezi Sınav Puanına göre Türkiye Genel Yüzdelik Dilimi 0,1 ile 1,50 arasında olan ve ilimizdeki liseleri tercih eden öğrencilerimiz ile Merkezi Sınav Puanına göre Türkiye geneli sıralamada ilk 1000’e giren öğrencilere hediyeleri Vali İhsan Selim Baydaş ve Belediye Başkanı Rahmi Metin tarafından takdim edildi. Ödül törenine Vali Sayın İhsan Selim Baydaş’ın yanı sıra, Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, veliler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: Valilik Basın Bürosu

timbir - birlik haber ajansi