Havadis53

Rize’de “İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı” Düzenlendi

Rize’de “İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı” Düzenlendi
636 views
15 Aralık 2021 - 13:54

Rize Valiliği’nin öncülüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün koordinasyonunda “İntiharı önleme konusunda farkındalık yaratılması ve intiharın azaltılması” amacıyla İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

 

Rize Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen kurulun Başkanlığı Vali Yardımcısı Ömer Faruk Duman tarafından yapıldı. Toplantıya ilgili kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri katıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı’nda “İntiharı önleme konusunda farkındalık yaratılması ve intiharın azaltılması” hedefleri yer almaktadır. İntihar önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olması nedeniyle yapılacak çalışmalar önem arz etmektedir.

Söz konusu hedeflere ulaşabilmek için İntiharı Önleme İl Kurulu’nun toplanması ve ayrıca intiharı önleme çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla Rize Sağlık Müdürlüğünce hazırlanan Rize İli İntiharı Önleme (2018-2023) Yerel Eylem Planı değerlendirilerek, paydaş kurumlarca yapılan çalışmalar ve yapılması planlanan faaliyetler değerlendirildi.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Op.Dr. Seçkin Karaoğlu tarafından TÜİK verilerine göre ilimizin durumu, sağlık tesislerine ulaşan intihar girişimlerine dair veri analizleri, eylem planı dahilinde yapılan faaliyetler ve gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirildi.

Rize Vali Yardımcısı Ömer Faruk Duman yaptığı açıklamada, intiharın önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğunu, kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız ile komplike olarak ederek bu sorun ile mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile Rize Adalet Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortak çalışmasında ergenlik dönemine dair intiharın nasıl anlatılması ve farkındalık oluşturmaya yönelik içerik hazırlanacağını, çalışmalar sonucunda hazırlanan içeriğin okullarımızda görevli Psikolojik Danışmanlar ile sağlık tesisleri ve sosyal hizmet merkezlerinde görevli mesleki personellere yönelik eğitici eğitimi verileceğini, eğitici eğitimini tamamlayan personeller sahada öğrenci ve ailelere yönelik farkındalık eğitimleri gerçekleştireceklerini açıkladı.

Ayrıca yerel medya çalışanlarına yönelik medya ve intihar davranışı konulu eğitimlerin planladığını ifade etti.

timbir - birlik haber ajansi