Havadis53

Rize’de Sol Buluşmanın konuğu Önder İşleyen

Rize’de Sol Buluşmanın konuğu Önder İşleyen
499 views
16 Eylül 2021 - 23:45

Sol Parti, 16 Eylül Perşembe günü (Bugün) saat 13. 00’da Rize Pazar Belediye Kültür Salonun’da “Adalet, Laiklik ve Demokrasi için SOL Buluşma” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Buluşmanın konuşmacı konuğu SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen oldu.

SOL Parti’nin “Şimdi Örgütlenme Zamanı, SOL Zamanı” adıyla başlattığı örgütlenme kampanyası çeşitli etkinliklerle sürüyor. SOL Parti İl Başkanı Ahmet Haşim Parlak, Artvin Örgütü adına selamlama konuşması gerçekleştirdi.

SOL Parti tarafından kuruluş ve örgütlenme sürecinin parçası olarak yurdun pek çok noktasında yapılan SOL Buluşma, bugün Rize’ nin Pazar ilçesinde gerçekleştirldi.

Gerçekleşen etkinliğe SOL Parti Meclis Üyesi Alper Taş, SOL Parti Rize İl Başkanı Ahmet Haşim Parlak, EMEP Rize İl Başkanı Hasan Zorlucan, SOL Parti Pazar İlçe Başkanı Onur Uygur, CHP Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta, CHP Pazar Belediye Meclisi, İl Genel Meclisi Üyeleri ve Partililer katıldı.

Önder İşleyen, konuşmasına 68 devrimci gençlik hareketinin içinde öldürülen Battal Mehetoğlu’na atıfla başladı.

Önder İşleyen Yaptığı konuşmada ;

”Gece hasır ördük, gündüz sattık. Damımızı, 10 bin liraya ipotek ettim ki Battal okuya, bizi kurtara! Ben yürekli Battal yetiştirdim. Vatanı kurtaracak, ekmek parası kazanacak. Hani Battal’ın katili” Bu sözler Battal’ın annesi, İnsaf ananın sözleri. Katli Vacip kitabında Battal’ın katili ayrıntılı anlatılıyor. Onlar, Battal’lı katledenler bugün iktidardakilerin ve onların çevresindekiler. Biz, işte o damını ipotek edip evladını okutan o ananın çocukları; Battal gibi yüreği halk ve memleket sevgisiyle dolu devrimcilerin; onlar da bizim katillerimiz. ABD tezgahlarında yetiştirilip devrimcileri katlederek iktidara gelip bugün memleketin bağrına bir zehirli hançer gibi saplandılar.

Bizim sorumluluğumuz memleketin bağrına saplanmış bu zehirli hançeri oradan söküp almak. O zehri bu memleketin her yanından temizlemek. Türkiye için hayati önemdeki bu dönemde bu harami düzenine, bu tek adam diktasında son vermek için omuz omuza mücadele etmek zorundayız. Bir felaket rejimi kurdular. Bakın şimdi bu yağan yağmura eskiden bereket derdik, şimdi her yağmur yağdığında yüreğimiz ağzımızda bekliyoruz. Yağmuru dahi ölümle anılır kılan bu felakete hep birlikte son vereceğiz. Ama bunun için örgütlü bir toplumsal seferberliğe ihtiyacımız var. Yirmi yıldır bu zalim iktidara karşı direndik, şimdi bu iktidara son verecek bir zafer için birleşik ve örgütlü bir mücadeleyi hep birlikte sürdüreceğiz.

Erdoğan, son günlerde ‘ekonomi çok iyi’ açıklamaları yapıyor. Herhalde birileri ona, sürekli tekrarlarsan insanlar ekonominin iyi olduğuna inanır gibi tiyo verdi! Ama o yalanı söyledikleri insanlar, sabahları çocuklarını okula göndermenin, ay sonunda kira ödemenin derdinde. Milyonlarca genç işsiz ve iş bulamıyor. İş bulan da üç kuruşa, karın tokluğuna çalışmak zorunda bırakılıyor. Hayatın acı gerçekleri bunlar. Onlar şatafat ve lüks içinde bu gerçeklikten bi haberler. Ama onları yenecek olan da bu gerçeğin kendisidir. Bu ülkenin acılı, yoksul bırakılmış milyonların derdini dert eden, derdine birlikte derman arayan devrimciliği bu topraklarda yeniden filizlendirmek de bizim boynumuzun borcu.

Çürümüş bir iktidar var. Bir de son günlerde her gün konuşan bir Diyanet İşleri Başkan’ları var. Diyor ki, ‘dini bireyle Allah arasına sıkıştırmak istiyorlar’. Evet, dini kendisi gibi din bezirganlarının, din sömürücülerinin elinden alıp insanların kendi dünyasına teslim etmek istiyoruz. Bakın Laiklik yoksa Taliban var! Onların bu son günlerdeki heyacanı da Taliban heyecanı. Öyle bir yere geldiler ki bu Ortaçağ barbarlığından, çöküp gitmeye mahkum bu gericilikten heyecanlanıyor. Nasıl Taliban’ın bu yüzyılda bir aparat olmanın ötesinde anlamı yoksa, bu iktidarın da bu ülkenin geleceğinde yeri yoktur.

SOL Parti, kuruluş sürecini sürdürüyor. Bu bir çağrıdır, hayatın her alanında örgütlenmeye, SOL’u birlikte örgütlemeye çağrıdır. Çünkü, bugün bu ülke böyle bir karanlığa boğulduysa en büyük nedeni SOL’un, halkın daha büyük bir örgütlü bir güç olmamasındadır. Bugün tek adam rejimine karşı mücadelemizi deresine sahip çıkan İkizdere’nin, Şavşat’ın direnişinde, gençlerin gelecek çığlığında, kadınların özgürlük mücadelesinde birleşerek, büyüyerek örgütleme zamanıdır. ” ifadelerine yer verdi

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı buluşmada SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleye’nin konuşmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta, EMEP Partisi Rize İl Başkanı Hasan Zorlucan ve SOL Parti Meclis Üyesi Alper Taş ‘ta birer konuşma yaptılar.

timbir - birlik haber ajansi