Havadis53

Rizeli Ebrar, katıldığı halk eğitim kursundan ilham aldı, üniversiteli oldu

Rizeli Ebrar Azar (20) katıldığı halk eğitim kursu sayesinde liseden sonra 3 yıl ara verdiği eğitim hayatına geri dönüyor. Katıldığı Kalkandere Halk Eğitim Merkezi Dikiş Nakış Kursu ilham oldu, Moda Tasarım Bölümünü kazandı.

Rizeli Ebrar, katıldığı halk eğitim kursundan ilham aldı, üniversiteli oldu
248 views
27 Ağustos 2023 - 17:47

Haber: ARZU ERBAŞ
Rize’nin Kalkandere ilçesinde yaşayan Ebrar Azar katıldığı halk eğitim kursu sayesinde yeteneğini keşfetti ve liseden sora ara verdiği eğitim hayatına geri döndü. Lise eğitimi sonrası üniversite sınavını kazanamayınca hevesi kırılan ve zaman içinde asosyalleşen Ebrar Azar, geçen yıl annesi Esra Azar ile birlikte Kalkandere Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı Dikiş Nakış kursuna katıldı. Zaman ilerledikçe dikiş konusunda yetenekleri ortaya çıkan ve modayla ilgilenmeye başlayan Esra Azar, kurs öğretmeni Aynur Tarlacı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Seçkin Çankaya ve ailesinin desteği ile üniversite sınavlarına hazırlandı. Sınavı kazanan Ebrar, Konya Selçuklu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarım Bölümünü kazandı.

“BİR ŞEYLER ÜRETTİĞİMİ GÖRDÜKÇE MUTLU OLDUM, KENDİMİ KEŞFETTİM”

İstediği bölümü kazanarak büyük mutluluk yaşayan ve ona destek olan herkesi de mutlu eden Ebrar Azar “Liseden sonra okumaya ara verdim. Ara vermem okuldan derslerden soğumama neden oldu. Zaman geçtikçe asosyelleştim. Annemle dikiş kursuna gitmeye başladım. Bir şeyler ürettiğimi gördükçe mutlu oldum, kendimi keşfettim ve bu bölüm üzerinden kendimi geliştirmeyi istedim. Sınava girdim ve Konya Selçuklu Üniversitesinde Moda Tasarım bölümünü kazandım. Beni yönlendiren Halk Eğitim Müdürümüz ve hocama teşekkür ederim” dedi.

‘EBRAR BU KURSLA YENİDEN KENDİNİ KEŞFETTİ’

Anne Esra Esra “Ebrar liseden sonra kararsız kaldı. Bu kararsızlık onu zamanla her şeyden soyutlamaya başladı. Ben dikiş kursuna gitmeye başladım. Bu sırada da onu da bu buhrandan çıkarmak için o kursa teşvik ettim. Müdürümüz, hocalarımız bu kurs boyunca Ebrar’la çok ilgilendiler ve Ebrar bu kursla yeniden kendini keşfetti. Azmetti ve şimdi üniversiteyi kazandı. Çok mutluyuz, onunla gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞTI VE ŞİMDİ İSTEDİĞİ BÖLÜMÜ KAZANDI”

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Seçkin Çankaya ”Ebrar bize ilk geldiğinde hedeflerinden de okuma isteğinden vazgeçmişti. Katıldığı dikiş kursunda kendine bir hedef koyarak çalıştı. Kurs sonunda da dikiş kursunu çok sevdiğini ve bu yönde yeteneği olduğunu fark edince üniversite sınavında da bununla ilgili bölüm tercih etti. Biz de onu destekledik, çalıştı ve şimdi istediği bölümü kazandı. Eğitime ara vermiş bir kız çocuğumuzu yeniden eğitime kazandırmış olmak bizim için çok mutluluk verici. Ebrar’a eğitim hayatında başarılar diliyoruz” dedi.

Haberin Videosu;

 

timbir - birlik haber ajansi