Havadis53

Rize’nin Fındıklı İlçesi ve Artvin’in Arhavi İlçesi Sular altında kaldı

Rize’nin Fındıklı İlçesi ve Artvin’in Arhavi İlçesi Sular altında kaldı
365 views
22 Temmuz 2021 - 15:22

Rize genelinde önceki gün etkili olan yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanların ardından, kent devam eden sağanakla birlikte yeniden sele teslim oldu. Artvin’ ve Rize’de sağanak sele dönüştü çok sayıda köye ulaşım sağlanamıyor.

Rize’de devam eden sağanak nedeniyle Ardeşen’e bağlı Tunca beldesindeki derelerin su seviyesi yükseldi, Fındıklı’dan geçen Arılı Deresi’nin taşması sonucu tarım arazileri ve yollarda hasar oluştu. Fındıklı’da Manastır Mevkiinde DSİ’ye ait duvar çöktü.

Arılı deresi ve Fırtana Deresinde derelerde taşmalar meydana geldi. Dere kenarına yapıan Fındıklı futbol sağası sular altında kaldı. Toplamda 5 köy yoluna ulaşım sağlanamıyoru. Fındıklı ilçesi Hara köyünde selde mahsur kalan iki vatandaş afad ekipleri tarafından kurtarıldı.

Arılı mevkiinde iki köy tedbir amaçlı boşaltıldı. Fındıklı Belediye Başkanı Ercümen Şahin Çervatoğlu “ Gece saatlerinden itibaren süren sağanak yağış nedeniyle ani sel, su baskını ve heyelan gibi durumlara karşı tüm personelimiz ve gönüllülerimizle birlikte sahadayız. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. “ dedi.

Ardeşen’e bağlı Tunca beldesindeki derelerin su seviyesi yağış nedeniyle yükseldi, Fındıklı’dan geçen Arılı Deresi ise taştı. Bu nedenle tarım arazileri ve yollarda hasar oluştu.

Selde kaybolan iki kişi aranıyor

Öte yandan önceki gün kentte etkili olan sağanak, sel ve heyelana yol açmıştı. Selin vurduğu kentte 87 ev ve 20 iş yerinde maddi hasar oluşmuş, 72 köy yolu ulaşıma kapanmıştı. Aşırı yağışlarda 103 kişi evlerinden tahliye edilmiş, 6 kişi hayatını kaybetmişti. Kayıp 2 kişiyi ise arama çalışmaları sürüyor. İki ayrı noktada sürdürülen arama-kurtarma çalışmalarına, 119’u dalgıç olmak üzere 328 kurtarma personeli ve 54 araçla devam edildi.

timbir - birlik haber ajansi