Havadis53

RİZE’YE DİJİTALPARK TEKNOKENT YERLEŞKESİ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Türk-Alman Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Dijitalpark Teknokent), 22 Mayıs 2019 tarih ve 30781 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 1129 Sayılı Cumhurbaşkanı Karan ile aynı anda hem Rize hem de İstanbul konumlarında ilan edilmiştir.

RİZE’YE DİJİTALPARK TEKNOKENT YERLEŞKESİ
183 views
20 Temmuz 2023 - 16:30

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Dijitalpark Teknokent Rize Yerleşkesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Zihni Derin Yerleşkesi içerisinde yaklaşık 4 dönüm arazi üzerinde kurulacak olup imar planı onay işlemleri ve projelendirme çalışmaları devam etmektedir.

Rize yerleşkesi tamamlandığı zaman yaklaşık 80 girişimci firmaya ev sahipliği yapması planlanmaktadır. İstanbul yerleşkesinin inşaat çalışmaları ise, Çekmeköy ilçesinde yaklaşık 40 dönüm arazi devam etmektedir. İstanbul yerleşkesi 8 bloktan oluşmakta olup 3 faz halinde yapılması planlanmıştır. Faz 1 olarak yapımına devam edilmekte olan Al blok ve Bl blok 2023 yılı Ağustos ayında tamamlanacaktır.

Projenin 3 fazı tamamlandığı zaman yaklaşık 130 bin m2 kapalı alanda 60 bin m2 ofis, toplantı ve seminer alanları ile sosyal donatılar mevcut olacaktır. İstanbul yerleşkesinde 250 civan ileri yüksek teknoloji firması bulunacak olup yaklaşık 4000 Ar-Ge personelinin istihdam edileceği düşünülmektedir.

Hem Rize hem de İstanbul yerleşkelerinin inşaat faaliyetleri devam ederken, Dijitalpark Teknokent geçici prefabrik ofislerde firma kabulüne, İstanbul yerleşkesinde Mart 2021 ayı içerisinde ve Rize yerleşkesinde ise Mart 2022 ayı içerisinde başlamıştır.

Bankacılık ve Finans, Savunma Sanayi, Geri Dönüşüm, Elektronik, Bilgisayar ve İletişim Teknolojileri, Sağlık, Yazılım ve Tarım Teknolojilerinde faaliyet gösteren firmalar hali hazırda Dijitalpark Teknokent bünyesinde bulunmaktadırlar.

Kaynak: RTSO

timbir - birlik haber ajansi