Havadis53

Siyaset tarihine damga vuracak imza

Altı muhalefet partisinin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” metni bugün kamuoyuna açıklanıyor. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA ve Gelecek Partisi genel başkanları Bilkent Otel’de bir araya gelip halkın önünde Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem metnine imza koyacak.

Siyaset tarihine damga vuracak imza
416 views
28 Şubat 2022 - 9:36

Altı muhalefet partisinin lideri bugün “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” çalışmasını kamuoyuna sunmak üzere bir araya geliyor.

Bilkent Otel’de saat 13.30’da gerçekleşecek toplantıda 24 sayfalık ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ metni, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA ve Gelecek Partisi genel başkan yardımcıları tarafından kamuoyuna duyurulacak. Daha sonra 6 genel başkan, bu metni imzalayacak. ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ metninde yer alan başlıklardan bazıları şöyle:

– Cumhurbaşkanının görev süresi 7 yılla sınırlanacak ve ikinci kez aday olamayacak. Cumhurbaşkanının yetkileri yeniden düzenlenecek. Cumhurbaşkanı, siyasi partiye üye olamayacak.

– Yasama, yürütme ve yargı arasında kuvvetler ayrılığı hayata geçirilecek. Makul sürede yeni bir anayasa hazırlanacak ve referanduma gidilecek. Halkın da Meclis’e kanun önerisi verebilmesi sağlanacak, torba kanun uygulamasına son verilecek, kanun yapım sürecinde meslek odaları, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınacak.

– Başbakan TBMM üyeleri arasından seçilecek, yürütme organının başı olarak, Meclis’ten güvenoyu alacak, bakanlar, başbakan tarafından belirlenecek. Kamu yönetimi liyakat, etkililik ve saydamlık ilkelerine göre örgütlenecek. Kamuya alımlarda liyakat tartışmalarına yol açan sözlü sınavlar kaldırılacak.

– Gensoru, Meclis soruşturması, kamu kurumlarının denetimi ile Meclis yeniden güçlendirilecek.

– Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) lağvedilecek, savcılar ve hakimler kurulu diye iki ayrı birim bulanacak. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay ve Yüksek Seçim Kurulu üyeliklerine yapılan seçimler değiştirilecek. Adalet Yüksek Kurulu (AYK) oluşturulacak ve yargı mensuplarıyla ilgili atama, yükseltme, nakil, denetim ve disiplin işlerinden sorumlu olacak.

– Anayasa Mahkemesi, Avrupa modeline uygun olarak yeniden yapılandırılacak. Üye sayısı 21’e çıkarılacak. 2 isim Cumhurbaşkanı tarafından atanacak, geriye kalan 19 isim ise seçimle gelecek.

Akademisyenler ve STK’lar davet edildi

Bilkent Otel’deki toplantıya yazarlar, akademisyenler, meslek ve kadın örgütleri, sendikalar ile STK temsilcileri de davet edildi. 6 siyasi partiden toplam 300 siyasetçi de toplantıda hazır bulunacak. Toplantının sunuculuğunu ise gazeteci Tuluhan Tekelioğlu yapacak.

Kaynak: sözcü

timbir - birlik haber ajansi