Havadis53

“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.”

“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.”
594 views
05 Şubat 2022 - 0:46

Her yıl Receb-i şerif ayının ilk haftasını hafızlar haftası olarak kutlayan Evrensel Hafızlar Derneği bu yıl da çeşitli etkinliklerle Hafızlar haftasını kutluyor.

Hafta dolayısı ile Hafızların haftasını kutlayan EHAD Rize şube başkanı Ali KALENDER bir basın açıklaması düzenledi. Kalender yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Değerli takipçilerimiz ve muhterem hafız kardeşlerimiz,

Kur’an-ı Kerim’i Fatiha Suresi’nden Nas Suresi’ne kadar usulüne uygun şekilde ezberleyenlere hafız denir.

“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.” buyuran Allah Resulü (s.a.v.), Kur’an-ı Kerim’in sahih okunmasına, anlaşılıp hayata tatbik edilmesine büyük önem vermiş, Kur’an’ın ezberlemesini birçok vesileyle teşvik etmiş, önemli görevlendirmelerinde hafız sahabelere öncelik vermiştir.

“Hafızlar, Kur`an ve sünnetin hamisidirler”

Kur’an’ın tahrif edilmeden yayılıp yaygınlaşmasında ve bugünlere ulaşmasında hafızların rolü büyüktür. “Hafızlar” tarih boyunca yaşayan ve yürüyen Kur’an olarak nitelendirilmiş, Kur’an’ın canlı şahitleri olarak mukaddesatımızı nesilden nesile aktarmışlardır.

“İyi bilinmelidir ki: Manevi tahribatın ilacı Kur’an’dır.”

Manevi tahribatın yaygınlaştığı günümüzde Kur’an’a olan ihtiyaç her geçen gün hızla artmaktadır. Unutulmamalıdır ki insanlığın saadeti Kur’an ve sünnetin rehberliğinde İslam’ı hayatımıza tatbik etmekle mümkün olacaktır.

Evrensel Hafızlar Derneği olarak insanımızın Kur’an ve sünnet ile rabıtasını kuvvetlendirmek, hafızlığı tanıtmak, teşvik etmek ve hafızların sorunlarına çözümler üretebilmek amacıyla her yıl üç ayların başlangıcı olan Receb Ayı’nın ilk haftasını belirli bir tema çerçevesinde Dünya Hafızlar Haftası olarak kutlamaktayız.

Bu amaçla kuruluşundan bugüne kadar birçok hayırlı hizmete vesile olan Evrensel Hafızlar Derneğimiz, içinde bulunduğumuz pandemi şartlarına rağmen 81 ildeki şube ve 600’ü aşkın ilçedeki temsilciliği ile hafız ve hafız adaylarına sağladığı maddi ve manevi desteğin yanında, insanımızın Kur’an’la irtibatını artırmaya yönelik bir birinden farklı nice faaliyetler yapmaya devam etmektedir.

Değerli Hafız ve Hafız adayı kardeşlerimiz,

Geleneksel medya olarak adlandırılan gazete, radyo ve televizyon gibi tek yönlü kitle iletişim araçlarının yerini 90’lı yıllardan itibaren bilgisayar teknolojisi, 2000’li yıllardan itibaren ise akıllı telefon, sosyal medya ve bilgisayar oyunları almıştır. Hayatımızdaki etkilerini yakın bir gelecekte daha da yoğun bir şekilde hissedeceğimiz yapay zekâ teknolojisi ise, günümüz teknolojilerinin yerini alacağı yadsınamaz bir gerçek halini almıştır.

Dijital teknolojilerdeki hızlı gelişmeler iletişim biçimimizden, fotoğraf çekme alışkanlığımıza, okuma ve araştırma alışkanlıklarımızdan tutun da alışveriş kültürümüze varıncaya kadar 20 yıl öncesinde hayal dahi edilemeyen pek çok değişimin yaşanmasına sebep olmuştur.

Covid-19 pandemisiyle birlikte, gencimizden yaşlımıza insanımızın dijital dünyada geçirdiği zamanın büyük oranda artması sonucunda, dijital dünyanın hayatımızdaki etkileri daha da ciddi şekilde hissedilir olmuştur.

Yaş sınırlaması olmaksızın 7’den 77’ye tüm insanlığı etkileyen teknolojik gelişmeleri görmezden gelmek çok hamasi olacaktır.  Buna mukabil dijital dünyada paylaşılan içeriklerin insanımıza etkileri üzerine fayda-zarar analizlerinin hassas bir şekilde yapılması, gereken tedbirlerin resmi kurumlarca ve sivil toplumca alınması ve bu nimeti insanlığın faydasına nasıl dönüştürebileceğimiz üzerine acilen çalışılması gerekmektedir.

   Evrensel Hafızlar Derneği olarak; dijital teknolojilerde ve iletişim imkânlarında yaşanan bunca gelişmenin insanımıza, hafızlara ve hafızlık müessesesine etkilerine dikkatleri çekebilmek adına 2022 yılı (hicri 1443) Dünya Hafızlar Haftası temasını “Dijital Çağda Hafızlar” olarak belirledik.

Değerli Kur’an sevdalıları,

Derneğimizin çevrim içi eğitim platformu olan EHAD Akademi ile özelde hafız kardeşlerimize; mahremiyet ölçülerine riayet ederek ülkemizin dört bir köşesinden alanında uzman gönüllü eğitimcilerimiz ile buluşturarak dijital ortamda hafızlık tekrarı yapabilme imkânını sağlarken, genelde de bütün vatandaşlarımıza çevrim içi İslami İlimler, Kıraat İlimleri ve Diğer Eğitimler başlıkları altında çeşitli eğitimlere ulaşabilme imkânı sağlamaktayız.

Değerli takipçilerimiz ve kıymetli hafız kardeşlerimiz,

Basın açıklamamızı tamamlamadan önce son bir konuya daha dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

Evrensel Hafızlar Derneği; ülkemizdeki hafızları tespit ederek, hafızlarla irtibata geçmeyi, hafızlıklarının korunmasına destek olmayı, eğitim-öğretimlerine daha verimli bir şekilde devam edebilmeleri, istihdamları ve kendilerini geliştirmelerine yönelik çalışmalar yaparak hafızların Kur’an hizmetlerinde aktif rol almalarını sağlamak amacıyla HAFIZLAR BİLGİ SİSTEMİ’ni geliştirmiştir.

Hafız kardeşlerimiz EHAD AKADEMİ ve HAFIZLAR BİLGİ SİSTEMİ çalışmalarımız hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için web sayfamızı ziyaret edebilirler.

Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür eder, idrak edeceğimiz üç ayların ve Dünya Hafızlar Haftası’nın ülkemiz ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

timbir - birlik haber ajansi